Naukowcy odkrywają pole usiane meteorytami

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Zespół terenowy kierowany przez profesora Andy'ego Tomkinsa z Monash University odkrył w Australii największe pole usiane meteorytami od czasu uderzenia słynnego meteorytu Murchison w 1969 roku.

31 lipca 2013 r. satelity Departamentu Obrony USA zarejestrowały niezwykle silną eksplozję atmosferyczną, którą według naukowców spowodowała 6-tonowa asteroida o średnicy 1,5 metra. Dr Hadrien Devillepoix z Curtin University Center for Space Science and Technology (SSTC) potwierdził możliwość wykrycia meteorytu na podstawie tej eksplozji. Biuro Meteorologii niedawno udostępniło publicznie dane radaru pogodowego do badań. Z ich pomocą stało się możliwe śledzenie upadku meteorytów w celu określenia obszaru poszukiwań na ziemi.

 

Naukowiec obliczył prawdopodobną strefę uderzenia, sześciokilometrową elipsę na północ od Port Augusta w stanie Australia Południowa. Zespół terenowy z Monash, kierowany przez profesora Tomkinsa, udał się na miejsce i odkrył pierwsze meteoryty w ciągu 10 minut poszukiwań. W ciągu kilku dni odkryto 44 meteoryty o łącznej masie nieco ponad czterech kilogramów.

 

Członek zespołu terenowego, Seamus Anderson, niedawno opracował nową technikę identyfikacji meteorytów na obrazach z dronów za pomocą uczenia maszynowego. To niesamowita okazja, aby ulepszyć nasze podejście do wydobywania meteorytów. Pełne przeszukanie tak dużego obszaru zajmuje zwykle setkom godzin. Dron może to zrobić w mniej niż jeden dzień. Było to pierwsze na świecie zastosowanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do mapowania pola usianego meteorytami.

 

Naukowcy Monash starannie zebrali meteoryty, aby uniknąć zanieczyszczenia spoza naturalnego środowiska, w którym zostały znalezione. Naukowcy planują przeprowadzić pierwsze badanie interakcji drobnoustrojów z niedawno spadłym meteorytem. Eksperci prowadzą teraz dalsze badania i mają nadzieję na zastosowanie technologii radarowej do innych upadków meteorytów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

taa.. "Meteoryty są różne,

taa.. "Meteoryty są różne, żelazne, kamienne mieszane, małe - wielkości groszku albo wielkie o wadze nawet 15 kg. Cena? W zależności od wielkości i od gatunku meteorytu od 50 zł za gram do nawet 4000 zł za gram", opublikowali i mieli by najazd poszukiwaczy.. może o tym opowiesz, jak setki poszukiwaczy zabiło kilku policjantów? a może to zdarzenie nie miało miejsca? Tam by się bandy poszukiwaczy pozabijały o to. Ile wojska wysłano do obrony meteorytów? Czy polińskie F16 chroną ten teren?. a jak nie, to dlaczego?!? to są ważne pytania, a nie notka przetłumaczona z zagranicznego serwisu..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj