Naukowcy odkryli, że wirus ospy pojawił się po raz pierwszy w czasach starożytnego Egiptu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Instytutu Naukowego Eugenio Medea i Uniwersytetu w Mediolanie we Włoszech ustalili, kiedy ludzkość po raz pierwszy zetknęła się z ospą. Według Microbial Genomics, badanie wykazało, że wirus zaczął krążyć wśród ludzi 2000 lat wcześniej niż wcześniej sądzono.

 

 

Autorzy nowej pracy naukowej sugerowali, że ospa istniała na długo przed epoką Wikingów. Tak więc na niektórych mumiach starożytnego Egiptu zachowały się podejrzane blizny, przypominające konsekwencje tej choroby. Takie znaki znajdują się w szczególności na ciele faraona Ramzesa V, który zmarł w 1157 r. p.n.e. Ale nadal nie można ich uznać za niezbity dowód na ospę.

 

Aby prześledzić ewolucję wirusa, naukowcy porównali genomy historycznych i współczesnych szczepów ospy. Wyniki pokazały, że wszystkie pochodzą od jednego wspólnego przodka, który pojawił się 3800 lat temu. W rezultacie mieszkańcy starożytnego Egiptu mogli cierpieć z powodu epidemii ospy.

 

Potwierdza to historyczną hipotezę, że ospa istniała w starożytnych społeczeństwach. Badanie pomogło nie tylko zrekonstruować historię ospy, ale także lepiej zrozumieć mechanizmy ewolucji wirusa. Dane te są ważne dla analiz i prognoz przyszłych pandemii.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Wirusy odkryły  naukowców  i

Wirusy odkryły  naukowców  i postanowiły  dać pracę  badaczom  , płacą w microbach ale płacą  ,oraz podsuwają  im kolejne  "zwłoki" wirusów do zbadania  i opublikowania  i wszyscy  na tym  zarobili  sowicie tylko  ZnZ jeszcze  nie xD 

Oraz tegoroczna plaga "czech kruli" a po nich  róbta co chceta czyli kolejna plaga dla idiotów i kretynów.

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika syriues

Przecież wiadome jest ,ze Bog

Przecież wiadome jest ,ze Bog Jahwe zrzucil na Egipt zaraze,a czy zrobił to tak lub inaczej, to wiadome jest,ze tez korzystał z nauki. 

Samo sie nie wzięło. Pisza artykuly jak slepcy bladza I zadaja pytania.To wy macie zainteresować czytelnika a nie czytelnik komentując zacheca innych do rozmowy

Mało  wiecie o swoim Bogu i nikt nie wie gdzie sie podział. Zniknął?Juz nie potrzebuje swojego narodu?A moze bogowie sie pobili i nikt nie wyszedl z tego zywy,a ostatni z nich moze I Jahwe zavral sie na inna planete I przy okazji wziął Jezusa?

Jak to wyjasnic inaczej?

Portret użytkownika spokoluz

JPRD - Potwierdza to

JPRD - Potwierdza to historyczną hipotezę, że ospa istniała w starożytnych społeczeństwach - potwierdzaja tylko czyjąś hipotezę ale wrzask jakby jajo znieśli.

Takie znaki znajdują się w szczególności na ciele faraona Ramzesa V, który zmarł w 1157 r. p.n.e. Ale nadal nie można ich uznać za niezbity dowód na ospę .

W rezultacie mieszkańcy starożytnego Egiptu mogli cierpieć z powodu epidemii ospy .

Itd , itp , być może , chyba ........

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika r.abin

No tak, oglądałem ten film o

No tak, oglądałem ten film o przyczynach (bezpotomnej) śmierci Ramzesa V, który miał umrzeć na dzumę lub wietrzną ospę (z dziurą w czaszce, która, nie jest efektem trepanacji, tylko "skróceniem cierpień" -, przez wuja - późniejszego Ramcesa VI. Jeden tylko Wałęsa, podałby więcej (sprzecznych) hipotez. Czyżby ten genetyk z USA - znalazł wirusa (w tkance skórnej, mumii Ramzesa V) ?

Skomentuj