Naukowcy odkryli, że układ nerwowy przekazuje informacje następnym pokoleniom

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wyniki najnowszych badań wskazują na istnienie mechanizmu, dzięki któremu komórki nerwowe mogą przekazywać informacje przyszłym pokoleniom. Naukowcy twierdzą, że odkrycie stoi w sprzeczności z obecnym staniem wiedzy, według której aktywność mózgu danej osoby nie ma żadnego wpływu na dalsze pokolenia.

 

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Tel Awiwie skupiały się na nicieniach. Są to najlepiej zbadane organizmy modelowe. Robaki te szybko się rozmnażają, a ich genom zawiera prawie taką samą liczbę genów, co ludzki genom. Profesor Oded Rechavi i jego zespół dokonał zaskakującego odkrycia, które zmienia nasze postrzeganie na kwestię dziedziczenia.

 

Naukowcy zidentyfikowali mechanizm, który pozwala neuronom komunikować się z komórkami zarodkowymi, zawierającymi informacje genetyczne i epigenetyczne, które przekazywane są następnym pokoleniom. Badacze ustalili, że mechanizm ten jest kontrolowany przez małe cząsteczki RNA, które regulują ekspresję genów. Przekazują one potomstwu informacje pochodzące z neuronów i wpływają na różnorodne procesy fizjologiczne, w tym np. na zachowania potomstwa podczas poszukiwania pożywienia.

Podczas eksperymentów, naukowcy usunęli w neuronach nicieni możliwość wytwarzania małych RNA. To z kolei upośledziło umiejętność identyfikacji żywności w kolejnych pokoleniach. Natomiast gdy naukowcy przywrócili zdolność produkcji małych RNA, nicienie znów mogły efektywnie poszukiwać jedzenia. Efekt ten utrzymywał się dla wielu pokoleń, choć potomstwo nie posiadało zdolności do samodzielnego wytwarzania małych RNA.

 

Podczas wcześniejszych badań na nicieniach odkryto, że małe cząsteczki RNA mogą powodować zmiany transgeneracyjne, lecz odkrycie transgeneracyjnego transferu informacji z układu nerwowego było czymś zupełnie nieoczekiwanym. Jeśli podobny mechanizm zostanie zidentyfikowany u ludzi, będzie mieć do poważne implikacje dla naszego zrozumienia dziedziczności i ewolucji. Odkrycie może przełożyć się również na opracowanie lepszych metod diagnostycznych i terapeutycznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Jak zawsze wszystko siedzi w

Jak zawsze wszystko siedzi w GENACH Dlatego możesz dowolnie udawać tego czy innego OBCEGO będąc zaledwie chłopem pańczyźnianym na posyłki.Jak zawsze po gnenach działalności będziesz poznanym, coś za jeden Smile

 

Portret użytkownika Robert K.

Badania pewnie przeprowadzili

Badania pewnie przeprowadzili syjonistyczno-talmdyczni Chazarzy podający się za Żydów. A długoterminowym, zdalnie sterowanym, ukrytym celem będzie odebranie mniej wykształconym ludziom możliwości posiadania potomstwa, zgodznie z kreowaną myślą, że tylko wykształceni ludzie mogą płodzić wykształconych obywateli. Już to przerabialiśmy. Powraca od inną postacią. 

 

Portret użytkownika ARTUR

To jest pewne że dzieci mają

To jest pewne że dzieci mają pamięć po rodzicach gdyż w przeciwnym wypadku bałyby się wszystkiego co nowe nie wspominając o umiejętności pisania na klawiaturze czy lotu samolotem .Naukowcy jak zwykle wyważają otwarte drzwi lub chcą zablokować tą pamięć aby lepiej kontrolować ludzi i zezwalać jdynie nielicznym na swobodne przekazywanie informacji swoim potomkom .

Skomentuj