Naukowcy odkryli, że to stres wpływa na siwienie włosów

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Siwe włosy od dawna są uważane za symbol starzenia się, ale tajemnica ich powstawania pozostaje nieodkryta. Popularne przekonanie głosi, że stres może przyczyniać się do siwienia włosów, jednak dotąd brakowało konkretnych dowodów naukowych potwierdzających tę tezę u ludzi. Przełomowe badanie przeprowadzone w 2021 roku wreszcie rzuciło światło na związek między stresem a siwieniem włosów.

 

W badaniu wzięło udział 14 ochotników w wieku od 9 do 65 lat, którzy już zauważyli oznaki siwienia lub białych włosów. Staranny dobór uczestników przez okres dwóch i pół roku pozwolił naukowcom na dokładne zbadanie tego zjawiska, mimo że wyniki nie mogą być automatycznie ekstrapolowane na całą populację.

 

Zastosowanie zaawansowanej techniki skanowania o wysokiej rozdzielczości, specjalnie opracowanej na potrzeby tego badania, umożliwiło dokładną analizę włosów ochotników pod kątem utraty pigmentu. Skany nie tylko ujawniły widoczne siwe włosy, ale także subtelne różnice w kolorze, wskazujące, że proces utraty pigmentu może mieć różny przebieg.

 

Aby zbadać związek między stresem a pigmentacją włosów, naukowcy skorzystali z dzienników stresu prowadzonych przez niektórych uczestników. Wyniki wykazały, że w okresach zwiększonego stresu, u niektórych osób dochodziło do zmian w pigmentacji włosów. Co więcej, jeden z uczestników zauważył, że podczas wakacji jego włosy częściowo odzyskały pierwotny kolor.

 

Dalsze badania włosów wykazały związek między siwieniem a białkami związanymi z mitochondriami, co sugeruje, że stres może faktycznie powodować zmiany w kolorze włosów. To odkrycie jest ważne, gdyż potwierdza popularne przekonanie o wpływie stresu na siwienie włosów.

 

Naukowcy, aby dostosować swoje wyniki do szerszego kontekstu, wykorzystali model matematyczny, który wskazuje, że w pewnych okolicznościach siwe włosy mogą odzyskać swój kolor. Ta możliwość sugeruje nowe perspektywy w badaniach nad plastycznością starzenia się człowieka i potencjalnym wpływem stresu na ten proces.

 

Martin Picard, adiunkt medycyny behawioralnej na Uniwersytecie Columbia, podkreśla, że zrozumienie mechanizmów umożliwiających siwym włosom powrót do młodzieńczego stanu pigmentacji, może dostarczyć cennych wskazówek dotyczących ogólnej plastyczności starzenia się człowieka. Wskazuje to na możliwość, że wpływ stresu na starzenie się może być bardziej złożony i odwracalny, niż wcześniej sądzono.

 

Warto zauważyć, że chociaż badanie nie oferuje konkretnych metod na odwrócenie siwienia związanego z wiekiem, otwiera drogę do nowych odkryć w dziedzinie gerontologii. Możliwość, że przyszłe badania odkryją sposoby zapobiegania lub odwracania procesów związanych z wiekiem, jak utrata pigmentacji włosów, stanowi obiecujący kierunek dla naukowców.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj