Naukowcy odkryli, że sprzątanie zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera o 21%

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Sichuan University odkryli, że proste czyszczenie lub gotowanie może zmniejszyć ryzyko demencji o 21%, a regularna komunikacja i ćwiczenia fizyczne mogą wzmocnić ten efekt. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Neurology.

 

Naukowcy przeanalizowali dane z brytyjskiego Biobanku, który śledzi stan zdrowia ponad pół miliona starszych osób. Pod koniec badania demencja rozwinęła się u 5185 uczestników. W ciągu 11 lat obserwacji najmniej przypadków otępienia dotyczyło osób najbardziej zaangażowanych w aktywność fizyczną i umysłową. 

 

Sprzątanie, praca w ogrodzie, gotowanie lub zmywanie naczyń zmniejszyły ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera o 21%. Ryzyko demencji było o 15% niższe u osób, które regularnie przyjmowały gości. 

 

Najbardziej zauważalny efekt treningu, biegania, szybkiego marszu, jazdy na rowerze: zmniejszyły ryzyko choroby Alzheimera o 35%. Wszyscy uczestnicy badania odnieśli korzyści z aktywności fizycznej, niezależnie od ich pochodzenia genetycznego.

 

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji starczej. Szacuje się, że do 2050 r. liczba przypadków demencji na całym świecie potroi się do ponad 150 milionów.Obecnie nie ma terapii, więc coraz większy nacisk kładzie się na modyfikacje stylu życia, które pomagają poprawić funkcjonowanie mózgu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Art. 4. konstytucji RP

2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.

Skomentuj