Naukowcy odkryli, że przebiegunowanie Ziemi nie trwa tysiące lat, a najwyżej kilkadziesiąt

Kategorie: 

Źródło: Internet

Zmiana biegunowości pola magnetycznego Ziemi, zwane przebiegunowaniem to proces, wokół którego narastają liczne kontrowersje naukowe. Dotyczą one przede wszystkim czasu trwania tego zjawiska. Ostatnie badania wskazują na to, że może być to znacznie gwałtowniejsze niż podejrzewano dotychczas.

 

Nowoczesna nauka nie neguje faktu występowania zmiany biegunowości ziemskiego pola magnetycznego. Są liczne dowody na to, że takie zjawiska miały miejsce w przeszłości na Ziemi i prawdopodobnie w jakiś sposób wpływało to na wszystkie organizmy żywe. Jednak uczonym nie udało się dotychczas zgromadzić danych potwierdzających, że przebiegunowaniu towarzyszy jakaś biologiczna katastrofa.

 

Dla współczesnego świata może to być poważna katastrofa, która przyczyni się do uszkodzenia lub chaosu w ziemskiej infrastrukturze elektrotechnicznej. Pole magnetyczne chroni całe życie na Ziemi od wysokoenergetycznych cząstek pochodzących ze Słońca i promieniowania kosmicznego.

 

Bez odpowiedniej ochrony obie te stałe emisje mogą powodować mutacje genetyczne i znacznie zwiększyć zachorowalność na raka. Zagrożenie dla życia wzrośnie, jeśli zmiana biegunowości pola będzie poprzedzona długim okresie jego niestabilnego zachowania. Naukowcy muszą jeszcze ustalić jakie są możliwe konsekwencje biologiczne tego procesu.

Wędrówka biegunów podczas ostatniego przebiegunowania - Źródło: University of California – Berkeley

Nowe badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół włoskich, francuskich i amerykańskich ekspertów wykazały, że ostatnie odwrócenie biegunów magnetycznych, które wystąpiło około 786 tysięcy lat temu i nie trwało bynajmniej kilka tysięcy lat, jak wmawiali nam dotychczas naukowcy, ale stało się to bardzo szybko, w mniej niż sto lat. To znaczy, proces ten skraca się do czasu porównywalnego do ludzkiego życia.

 

Specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley twierdzą, że zdobyli dowody szybkiej zmiany orientacji magnetycznej. Uzyskano je poprzez analizy skał wulkanicznych z tego okresu. Ci sami eksperci zwracają uwagę, że natężenie pola magnetycznego Ziemi ulega teraz redukcji do 10 razy szybciej niż zwykle. Na podstawie tych faktów, niektórzy geofizycy twierdzą, że następne odwrócenie biegunów nastąpi w ciągu najbliższych kilku tysięcy lat.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika prorok2404

jak widze naglowek ''naukowcy

jak widze naglowek ''naukowcy odkryli'' zo oznacza on dla mnie tyle samo co ''Tusk obiecal'' !!! po co wypisujecie dalej te banialuki o pseudo naukowcach ktorzy nie maja o tym zielonego pojecia i co kilka miesiacy czytamy oswiadczenia przeczace wczesniejszym ? Oni maja za to placone grube siano... a nas chyba autor chce koniecznie wyprowadzic  z rownowagi .
aj
 

Skomentuj