Naukowcy odkryli, że nerki oddziałują na krew inaczej niż wcześniej sądziliśmy.

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jutro do tego czasu każda kropla krwi w twoim ciele przepłynie przez nerki dziesiątki razy. Przy każdym przejściu usuwana jest woda obciążona nieczystościami, tworząc mocz, a świeża, oczyszczona krew wraca z powrotem do obiegu. Możemy myśleć o tym ważnym zadaniu jako o pewnego rodzaju wymuszonym filtrowaniu, które odbywa się pod presją bicia serca. Ale według nowego badania, którego współautorem był inżynier mechanik Johns Hopkins University, Sean Sun, ten opis nie jest tak dokładny, jak wcześniej sądzono.

Wszyscy słyszeli, że nerki filtrują krew, ale nie jest to koncepcyjnie prawdziwe. Wykazano, że komórki nerkowe są pompami, a nie filtrami i generują siły. To nie przypadek, że przegapiliśmy tę niezwykłą mechaniczną czynność. Anatomowie znali budowę nerki i jej rolę w produkcji moczu z krwi już w XVII wieku. Zdolność tego narządu do łączenia pasywnej fizyki osmozy z aktywnym ruchem różnych substancji chemicznych w celu utrzymania równowagi soli, odpadów i wody w naszym ciele została również szczegółowo zbadana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ciała.

 

Jednak każda nerka składa się z mil kanałów i kanalików, które mieszczą się w przestrzeni nie większej niż twoja pięść, co może prowadzić do dziwnych połączeń w głąb ciała. Badania wykazały, że komórki wyściełające te kanaliki mogą wyczuwać, a nawet reagować na zmiany ciśnienia hydrostatycznego; nie jest jednak jasne, w jaki sposób, a nawet czy te zmiany można w jakikolwiek sposób odeprzeć. Ustalenie, jak płyny przepływają przez te małe rurki, również nie jest łatwe. Każdy eksperyment badający hydraulikę w poszczególnych kanalikach wymagałby dość imponującej technologii, aby wyeliminować siły pasożytnicze.

 

Na to właśnie wpadli naukowcy. Ich mikroprzepływowa pompa nerkowa (MFKP) składa się z ukształtowanych bloków i porowatych membran zdolnych do przechowywania hodowli komórek wyściełających kanaliki nerkowe. Po wszczepieniu komórek i poddaniu ich serii testów oporu elektrycznego i przepuszczalności, naukowcy zmierzyli zmiany ciśnienia w tkance w odpowiedzi na płyn ze strzykawki. Zauważyli, że ruch płynu w pobliżu komórek zmniejszał się wraz ze wzrostem ciśnienia hydraulicznego, które było większe na jednym końcu tkanki niż na drugim. Dokładnie tego oczekiwalibyśmy, gdyby kanaliki działały jak pompa.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Jest tak bo mamy medycynę

Jest tak bo mamy medycynę objawową a nie przyczynową . Tłumienie objawów chorób czy dolegliwości to olbrzymi dochodowy interes , a nie zadusza się kury znoszącej złote jajka.. I dopuki to się nie zmieni to ci ludzie będą skazani na leki z apteki aż do grobowej deski.

Portret użytkownika Q

Najpierw trzeba mieć lekarzy

Najpierw trzeba mieć lekarzy a nie "medyków" po studiach w których program nauczania sponsorowany jest przez firmy farmaceutyczne. Lekarz to powinien być człowiek , który czuje powołanie do pomagania a nie chęć wykonywania prestiżowego i dochodowego zawodu bo to służba a nie zawód zarobkowy.

Portret użytkownika Medium

Oczywiście rozumiem, ale jak

Oczywiście rozumiem, ale jak żyję ponad 60 lat, takiej formy w języku polskim nie spotkałam. Język polski bywa czasem trochę nielogiczny, ale mimo wszystko delikatny...

Czy nie jest to przypadkiem bezpośrednie tłumaczenie z któregoś z języków anglosaskich? Wink

Portret użytkownika Q

Tego nie wiem , ale z drugiej

Tego nie wiem , ale z drugiej strony mimo pozornego bogactwa słownego w naszym języku jest też wiele przykładów słów wieloznacznych jak: "może / morze" , czy "leci " - które to słowo równie dobrze oznacza lot w powietrzu jak i wyciek płynu z czegoś , albo "wiek" jako 100 lat lub ilość przeżytych lat i takich przykładów jest więcej. Na to wpływu nie mamy ale zawsze walczę z zaśmiecaniem naszej polszczyzny "anglo-zwrotami" .. 

Portret użytkownika spokoluz

Juz raz pisałem , że

Juz raz pisałem , że przepompowywanie krwi w naczyniach włosowatych jest procesem elektrycznym ale wyśmiał jakiś gamoń - no to proszę - pompą są nawet nerki - na jakiej zasadzie - na zasadzie elektryki bo serce nie może wytworzyć takiego ciśnieniaq aby tak gęsty płyn jak krew przecisnąć przez naczynia włosowate.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Q

Pierdu , pierdu ...

Pierdu , pierdu ... "tajemnice niebieskie" - dlaczego nie zielone ? , "ciała chwalebne" i co jeszcze ? "nieśmiertelna" ziemia .. ?
Chyba Cię za bardzo "oświeciło" bo takie kocopoły pociskasz , że strach się bać. Mniemam , że Ty już masz zarezerwowaną dogodną miejscówkę na tej "nowej ziemi" - tak ? Ciekawe jakie przepowiednie byś głosił jakbyś żył w czasach mroków średniowiecza lub jakimś obozie zagłady podczas II wojny światowej ?

Portret użytkownika jony V

Masoni już posiadają

Masoni już posiadają technologie kopiowania swojej świadomości do innego ciała. Wiec david rokefeler dalej żyje a dokładniej jego skopiowana cyfrowa wersja udająca świadomość w innym newolniczym ciele i zarządza tym obecnym cyrkiem. Jak każdy robot będzie dążył do likwidacji ludzi ponieważ dla sztucznej inteligęcji człowiek jest największym zagrożeniem. Więc ludzkość czeka najpierw stanie się borgiem na podobieństwo rockefelera a potem samolikwidacjia. Zostaną same maszyny udające świadomość ludzką.

Skomentuj