Naukowcy odkryli, że miliony smartfonów mają preinstalowane złośliwe oprogramowanie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Miliony smartfonów na całym świecie są dostarczane ze złośliwym oprogramowaniem w oprogramowaniu bezpośrednio z fabryk, jak powiedzieli eksperci Trend Micro na konferencji Black Hat Asia. Przede wszystkim mówimy o niedrogich urządzeniach mobilnych z Androidem, chociaż doganiają je inteligentne telewizory, inteligentne zegarki i inne gadżety.

 

Marki często zlecają wydawanie urządzeń mobilnych wykonawcom, tj. producentom OEM. Twórcy oprogramowania układowego zaangażowani w ten schemat często infekują je szkodliwym kodem przed wysłaniem. To jest zagrożenie jest znane od lat, ale eksperci firmy Trend Micro określają je jako „rosnący problem dla zwykłych użytkowników i przedsiębiorstw”. Instalowanie złośliwego kodu można porównać do wprowadzenia infekcji do korzenia drzewa, która następnie rozprzestrzenia się po całym pniu, aż do ostatniej gałęzi i liścia.

 

Wprowadzenie złośliwego oprogramowania rozpoczęło się, gdy załamały się ceny oprogramowania układowego dla telefonów komórkowych. Konkurencja stała się tak zacięta, że w pewnym momencie firmware oferowano za darmo. Ale oczywiście nie ma nic za darmo i rozpowszechniła się praktyka instalowania tak zwanych cichych wtyczek. Eksperci firmy Trend Micro przeanalizowali dziesiątki próbek oprogramowania układowego pod kątem złośliwego kodu i znaleźli ponad 80 takich wtyczek, z których część była sprzedawana za pośrednictwem kanałów zamkniętych, a część była sprzedawana otwarcie za pośrednictwem sieci społecznościowych i blogów.

Złośliwe oprogramowanie umożliwia przechwytywanie wiadomości SMS, hakowanie sieci społecznościowych i komunikatorów internetowych oraz zarabianie na reklamach i oszustwach związanych z kliknięciami. Atakujący uzyskują dostęp do danych o naciśnięciach klawiszy na urządzeniach, lokalizacji geograficznej użytkowników, ich adresach IP i innych informacjach. Czasami urządzenia stają się serwerami proxy, węzłami wyjściowymi, które są przejmowane nawet na 1200 sekund.

 

Według badaczy liczbę takich zainfekowanych urządzeń podawano w milionach, a większość z nich znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej i Europie Wschodniej, a sami przestępcy mówią o 8,9 mln sztuk. Autorzy raportu nie wskazali bezpośrednio źródła zagrożenia, ale zachęcili słuchaczy do samodzielnego zastanowienia się, gdzie zlokalizowana jest większość producentów OEM i wyciągnięcia wniosków. Na urządzeniach co najmniej 10 dostawców wykryto złośliwe oprogramowanie, a około 40 kolejnych jest zagrożonych. A sposób na zabezpieczenie się przed zagrożeniem jest dość prosty. Zaleca się trzymanie się produktów dużych marek, choć nie może to też być gwarancją bezpieczeństwa.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Naukowcy odkryli" Jako, że w

"Naukowcy odkryli" Jako, że w XXI wieku są oni grubo zapóźnieni we WSZYTKIM To powiem że " miliony smartfonów mają preinstalowane złośliwe oprogramowanie" Otóż TAK ! Mają preinstalowane złośliwe oprogramowanie.W dodatku SAM dajesz zgodę na to, żeby te wspaniale działało Smile Nadal jednak jestem na etapie, że nie mam nic do ukrycia, więc mnie to ani ziębi ani parzy. Moja trasa tajnych podróży miedzy Lidlem a Biedronką nareszcie została rozszywrowana !!! 

Portret użytkownika spokoluz

Najgorsze jest to , że jest

Najgorsze jest to , że jest to oprogramowanie żółtków -usrańskie byloby ok i nikt by słowa o tym nie napisał z obozu koncentracyjnego tzw. zachoduu !

Jak sie zmieni narracja tzn.  że operator systemu się zmienił do przechwytywania i inwiligowania.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj