Naukowcy odkryli, że ludzkie oko może zobaczyć promieniowanie podczerwone

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Zaskakującego odkrycia dokonał międzynarodowy zespół naukowców. Okazuje się, że promieniowanie podczerwone, wbrew powszechnym przekonaniom, można zobaczyć gołym okiem w postaci zielonych błysków.

 

Badacze z Washington University School of Medicine w Saint Louis oraz uczeni z Polski, Szwajcarii i Norwegii wykorzystali komórki siatkówki od myszy i ludzi oraz potężny laser, emitujący impulsy światła podczerwonego. Odkryto, że gdy światło pulsowało w bardzo szybkim tempie, światłoczułe komórki otrzymywały czasami podwójną ilość energii podczerwonej. Z przeprowadzonych eksperymentów wynika, że im krótsze impulsy, tym większa szansa że człowiek będzie mógł je zobaczyć. 

 

Fotony są zazwyczaj pochłaniane przez siatkówkę, która następnie tworzy tzw. fotopigmenty, rozpoczynające proces konwersji światła. Standardowo jeden fotopigment absorbuje jeden foton. Jednak tworząc wiele fotonów w bardzo krótkich impulsach, tak jak na powyższym przykładzie z laserem, można sprawić aby pojedyńcza cząsteczka absorbowała dwa fotony. Połączona energia dwóch cząsteczek światła jest wystarczająca aby ludzkie oko mogło zobaczyć coś, co zwykle nie jest widoczne.

 

Powyższego odkrycia dokonano właściwie przez przypadek. Niektórzy uczeni z zespołu powiadomili, że podczas pracy przy wspomnianym laserze sporadycznie widzieli przebłyski zielonego światła, dlatego postanowiono zbadać dlaczego tak się dzieje. Informacja na ten temat pojawiła się w czasopiśmie naukowym PNAS.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Neutrina

Zgadzam się ponieważ widzę co

Zgadzam się ponieważ widzę co dziennie, potrafię dostrzec również fale radiowe o niskiej częstotliwości jaki patrząc na niebo zapewne nie jest to gwiazda sonda satelita od potrafię dostrzec fotony, potrafię widzieć zielone błyski, pole magnetyczne również, niekiedy zdarza mi się dostrzec pojedyncze punkcik na ścianie na budynku w którym się. Znajduje trwa to ułamek sekundy można to skojarzyć z błyskiem ziarenka brokatu od którego odbije się światło po czym znika i ciężko go dojrzeć spowrotem. Dlatego nie. Mam trudności z widokiem. Aury człowieka kosmos silnie że Mną oddzialowuje, mocno zsynchronizowalam się. Z wszechswiatem. Nie. Mam również trudności z patrzeniem na. Słońce które Mnie nie razi wręcz przeciwnie wyrażę może się szalenie ale patrząc widzę tryskajace z niego płomienie jest to niesamowite zarazem. Cudowne jego energię czuję w całym ciele każdego dnia mam to uczucie zachwytu dlatego lubię spoglądać nieprzerywanie. Ludzie chcą CUDÓW a nie zdają sobie sprawy że cud zdarza się codziennie wystarczy się rozejrzeć. Praca z energią Mnie uskrzydla dlatego często dzieją się rzeczy dla ludzkich oczu niewyobrażalne, wystarczy się ptzebudzic by zacząć widzieć więcej, prędzej i częściej. Równowaga musi być pozdrawiam SuperNova

Portret użytkownika mocarny icek A2RH

cezar (z małej litery)

cezar (z małej litery) jezuicki troller lub jego pomiot uczy dzieci jak odnależć czarne owce.
Przekonania ogółu (tłumu) można dowolnie formować grając na zwierzęcych instynktach
Odgrywając teatry dziejotwórcze których treść powielana i propagowana wyznacza
świadomość oraz horyzonty myślowe. Dla niektórych nienawiść to taka fajna zabawa i uczucie
że zapominają o swoich wadach koncentrując całą uwagę na różnicach i budując na tym
swoje poczucie wartości. Ale trzeba trochę przeżyć i pożyć z ludźmi aby się o tym przekonać
trzeba zawsze w człowieku widzieć dziecko którym byliśmy zanim ubraliśmy się w ten cały świat.
Są też ludzie którzy tak głęboko tkwią w programach nienawiści że nie dociera do nich już nic innego
tak bardzo zapatrzeni są w obraz rzeczywistości jaki sobie zbudowali i taką tworzą sobie karmę która
puźniej wyznaczy ich kolejne byty. Ktoś kto tkwi w stanie nienawiści nie wierzy na ogół w karmę
a jeśli wieży to chyba nie czuje tak naprawdę powagi i doniosłości swych czynów i myśli.
Ale powiedz to dzisiejszemu chamstwu, powiedz mu że nienawiść wynika z niewiedzy i strachu.
Z wielokrotnego doświadczenia wiem że nie żuca się pereł przed wieprze!

Portret użytkownika Baal

diody kamer i pilotów pracuja

diody kamer i pilotów pracuja w szerokim pasie i emituja zwykłe promienie widzialne. Trza się wpierw douczyć, a potem 'odkrywać ameryke'.
Tomograf to inna bajka: może sie zdażyć, że specyficzne akumulacje w obszarze oko-mózg będą absorbowały tak ultrawysokie dawki fal.
 
A do tych baranów, co słysza routery i telewizory: trafka na 50Hz to nie ultradźwięki tylko zwykly zakres słyszalności.
 
 

Wszystkie moje komentarze reprezentuja MOJA opinie na dany temat do ktorej mam PELNE PRAWO.

Portret użytkownika to ja

No wielkie mi odkrycie ja też

No wielkie mi odkrycie ja też widzę słabe (tylko w ciemności) ciemnoczerwone światło pilota do telewizora lub oświetlenia ultrafioletowego kamery, wcale nie jest zielone tylko ciemno czerwone, ultradźwięki też słyszę np. wspomnianą wyżej pracę transformatora w TV kineskopowym, prawdę mówię, sprawdźcie sami może więcej ludzi ma ten dar ; )

Portret użytkownika pako1205

@ to ja     "...ultradźwięki

@ to ja     "...ultradźwięki też słyszę np. wspomnianą wyżej pracę transformatora w TV kineskopowym..."   Ultradźwięków nie słyszysz,gdyż to ultradźwięki,jak sama nazwa informuje-po za zakresem możliwości słyszenia w zakresie wysokich częstotliwości. Słyszysz,jak wielu ludzi częstotliwość ok.15,625 kHz z trafa wysokiego napięcia,a to dalej w spektrum tego,co zdrowe uszy słyszą.

Portret użytkownika Helmut

Bardzo dobrze widać

Bardzo dobrze widać podświetlanie podczerwone w kamerach monitoringu (CCTV) - ciemno czerwone - łatwo to potwierdzić kierując w strone kamery obiektyw aparatu cyfrowego.
Co do słyszenia - ja słyczę (w nocy, gdy wszyscy śpią, nic nie hałasuje) Router Wi-Fi.

Portret użytkownika Łukasz_inny

Ja też słyszę swój router wi

Ja też słyszę swój router wi fi jak pyta się jaki mam mac adres , jak router nie dostaje odpowiedzi tak przez 5 min to dostaje szału i się zawiesza wtedy jest spokojnie przez całą noc a rano go restartuje.
Router jest renomowanej firmy więc pyta się kulturalnie o adres mac wszystkich domowników od kiedy mu DHCP włączyłem - mimo wszystko wkurzające to jest w nocy

Portret użytkownika Cezar

Nie trzeba odkrycia naukowego

Nie trzeba odkrycia naukowego ale ludzkie oko potrafi odroznic pejsacza,reptyla od zwyklego ziemianina.
 
Ja znowu slysze nietoperze i tak samo lokalizuje ich po dzwieku,ale tez slysze cewke wysokiego napiecia od rozchylacza obrazu w telewizorze kineskopowym jak jest wlaczony.

Strony

Skomentuj