Kategorie:
Naukowcy z Australii i USA przeanalizowali stan oceanów i doszli do wniosku, że tylko 13,2% ich wód pozostaje nienaruszonych przez działalność człowieka. Obszary te znajdują się głównie w pobliżu Arktyki i Antarktyki.
Według naukowców łączna powierzchnia tychże wód wynosi około 55 milionów kilometrów kwadratowych. Tylko 4,9% tych obszarów wodnych jest chronionych prawnie.
Eksperci zbadali w jaki sposób działalność człowieka wpływa na ocean. Wyróżniono 19 rodzajów działalności, w tym transport wodny, różne rodzaje połowów, zrzuty ścieków przemysłowych i nawozów rolnych. Mapy oceanów zostały podzielone na małe komórki o powierzchni około kilometra kwadratowego, po czym zbadano wpływ każdego czynnika w tym obszarze oraz ich łączny efekt.
Za obszary nienaruszone uznano te, na które nie ma wpływu co najmniej 15 czynników z listy, a ogólny wskaźnik oddziaływania antropogenicznego wynosił mniej niż 10%. Następnie naukowcy osobno ocenili wskaźniki każdej z 16 stref biogeograficznych oceanu. Okazało się, że najbardziej rozległe nienaruszone obszary wodne znajdują się w regionie Indo-Pacyfiku, a ich powierzchnia wynosi około 16 milionów km2.
„Dzikie” obszary oceanu mają fundamentalne znaczenie dla ekologicznej sytuacji na Ziemi. Badania pokazują, że poziom różnorodności gatunków w tych strefach jest znacznie wyższy niż w obszarach noszących ślady działalności człowieka. Ochrona tych obszarów może pomóc zachować różnorodność biologiczną planety.
Ocena:
Opublikował:
B
Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl |