Naukowcy odkryli, że głębiny Księżyca są nasycone kamieniami szlachetnymi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Księżyc skrywa skarby - naukowcy odkryli, że jego głębiny są nasycone kamieniami szlachetnymi. Księżyc, nasz wierny towarzysz na nocnym niebie, okazuje się być skarbnicą cennych minerałów. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Ehime w Japonii rzucają nowe światło na geologiczną budowę naszego naturalnego satelity.

 

 

Zespół badawczy, kierowany przez profesora Takashi Yoshizakiego, opublikował swoje ustalenia w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Earth and Planetary Science Letters". Wyniki tych eksperymentalnych prac dostarczają fascynujących informacji na temat wnętrza Księżyca, które do tej pory pozostawało w dużej mierze niezbadane.

 

Dotychczasowe modele geologiczne Księżyca zakładały, że jego budowa składa się z centralnego metalicznego jądra, otoczonego płaszczem zbudowanym z oliwinu i piroksenu. Naukowcy podejrzewali również istnienie bogatej w granat warstwy skał księżycowych, jednak nie mogli tego jednoznacznie potwierdzić.

 

Aby rozwiązać tę zagadkę, zespół Yoshizakiego postanowił przeprowadzić serię eksperymentów w laboratorium. Zsyntetyzowali oni próbkę skały bogatej w granat, a następnie poddali ją działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury, aby odtworzyć warunki panujące w głębinach Księżyca. Równocześnie dokonywali pomiarów prędkości dźwięku w tej testowej próbce.

 

Analiza uzyskanych danych doprowadziła naukowców do zaskakujących wniosków. Okazało się, że prędkości dźwięku w formacjach księżycowych zawierających duże ilości granatu odpowiadają profilom sejsmicznym i gęstościowym głębokiego wnętrza Księżyca, na głębokościach od 740 do 1260 kilometrów.

 

Co więcej, skały zawierające niewielką ilość granatu lub go w ogóle nie posiadające nie wyjaśniają obserwowanych prędkości sejsmicznych i gęstości płaszcza Księżyca na tych głębokościach. Oznacza to, że granat musi odgrywać kluczową rolę w budowie geologicznej naszego naturalnego satelity.

 

Granat to cenny kamień szlachetny, który na Ziemi występuje w różnych odmianach, takich jak rubin, szafir czy grossular. Jego obecność w głębinach Księżyca sugeruje, że ten niebiański obiekt może być prawdziwą kopalnią cennych minerałów.

 

Odkrycie to ma ogromne znaczenie dla naszego zrozumienia ewolucji i budowy Księżyca. Dotychczas naukowcy nie byli w stanie w pełni wyjaśnić obserwowanych właściwości sejsmicznych i gęstościowych jego wnętrza. Teraz, dzięki badaniom zespołu Yoshizakiego, możemy lepiej zrozumieć, jak kształtowała się geologia Księżyca na przestrzeni milionów lat.

 

Ponadto, informacje te mogą mieć praktyczne zastosowanie w przyszłości. Jeśli okaże się, że Księżyc rzeczywiście zawiera bogate złoża cennych minerałów, może to otworzyć nowe perspektywy dla przyszłych misji księżycowych i eksploracji kosmicznej. Możliwość pozyskiwania surowców z naturalnego satelity Ziemi mogłaby znacząco wpłynąć na rozwój technologii kosmicznych i gospodarki opartej na zasobach pozaziemskich.

 

Choć na razie są to jedynie wstępne ustalenia, badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Ehime stanowią ważny krok w kierunku lepszego zrozumienia budowy geologicznej Księżyca. Być może w niedalekiej przyszłości odkryjemy, że nasz wierny towarzysz na nocnym niebie skrywa jeszcze więcej cennych niespodzianek.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zielu 1969

Proszę wklejce zdjęcie

Proszę wklejce zdjęcie kolorowe Księżyca. Jest od lekko brązowawy. Czarno-Białe fotki wrzuca NASA bo tak nakręcili w holywood rzekome ladowanie i tak musi zostać. Mają taki bałagan, że próbka 10005 z Apollo 11 jest rdzawa.  ........wrzućcie w internet  ........... apollo11 sample 10005......... No nie możliwe ??????  Co do minerałów - jest ich pełno na ziemi, sam jadę kopać kolejny raz te z Atlanyku koło Namibii. Kopalnia wygląda nieco niefotogenicznie, i nie wolno tam robić zdjęć bo jeszcze by ktośto ujrzał i ceny kamyków by poleciał y na łeb.

Skomentuj