Naukowcy odkryli, że gen odpowiadający za trawienie laktozy z mleka pojawił się w Europie około 3 tysiące lat temu

Kategorie: 

Źródlo: Pixabay.com

Zdolność ludzkiego organizmu do rozkładania i trawienia laktozy z mleka krowiego, jest zdumiewającym dostosowaniem. Żadne inne stworzenie w wieku dorosłym nie pije mleka, no może poza kotami domowymi. Skąd zatem wzięło się nasze przywiązanie do produktów pochodzenia mlecznego?

 

Zwykle gen odpowiedzialny za trawienie laktozy występuje u osób rasy kaukaskiej. Dowody genetyczne wskazują na to, że dostosowanie to nastąpiło stosunkowo niedawno, bo dopiero 3 tysiące lat temu. Wcześniej zakładano, że adaptacji uległ układ trawienny ludzi epoki brązu, bo około 8 tysięcy lat temu doszło do udomowienia pierwszych krów.

 

Jednak szczegółowa analiza szkieletów ludzi z tego okresu wskazuje, że zdolność trawienia laktozy była w tym czasie spotkana bardzo rzadko. Obecnie naukowcy starają się ustalić, jak zdolność do trawienia mleka krowiego rozprzestrzeniła się w całej populacji europejskich Homo sapiens.

 

Najbardziej wspierana obecnie teoria zakłada, że przystosowanie to sprzyjało pozyskiwaniu wysokokalorycznego pożywienia z wykorzystaniem laktozy. Fakt, że teraz większość populacji posiada ten gen jest wynikiem naturalnej selekcji w okresach nieurodzaju.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Matari

Szanowny Adminie. Nie jest

Szanowny Adminie. Nie jest prawdą stwierdzenie, że " Żadne inne stworzenie w wieku dorosłym nie pije mleka, no może poza kotami domowymi." Każdy dorosły drapieznik wypije mleko krowie, jesli je tylko dostanie. Zupełnie tak jak kot. Generalnie mleko dla dorosłych osobnikow jest szkodliwe, dla wszystkich dorosłych osobników w tym rownież kotów. To, ze kot pije nie oznacza, że mu to na zdrowie wychodzi. Kot żyjący na wolnosci czyli dziki, mleka nie pije bo nie ma skąd go dostać, a zyje. Ludzie wyrzadzają swoim oswojonym kotom krzywdę, dając im do picia mleko. To tyle gwoli wyjasnienia.

Portret użytkownika X

admin - raz piszesz o

admin - raz piszesz o laktozie, a raz o krowim mleku (czyli jak należaloby mniemać - kazeinie). Laktoza i krowie mleko to nie to samo.
Przez tysiące lat pijemy mleko krowie ale zawsze skwaszone lub w postaci serów. czyli bez laktozy.
A 3 tyś lat to za mało, aby cała populacja białych posiadała gen "kaukaski" - ten okres musi być dłuższy, bo migracje z kaukazu nie dają rady tego wytłumaczyć.
Ale jeśli zalożymy, że gen nie jest kaukaski lecz "przed-perski" i dotyczył wszystkich białych dawnego bliskiego wschodu (i indii), to juz wytłumaczenie byłoby bliżej.
 
 

Skomentuj