Naukowcy odkryli zaginioną bliźniaczkę Słońca

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Międzynarodowy zespół badawczy namierzył gwiazdę, która jest niemal identyczną bliźniaczką Słońca. Co więcej, naukowcy uważają, że w jej otoczeniu może znajdować się również bliźniaczka Ziemi. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.

 

Słońce i jej „rodzeństwo”, czyli tysiące innych podobnych gwiazd, narodziły się w tej samej masywnej gromadzie około 4,6 miliarda lat temu. Z biegiem czasu, gwiazdy rozeszły się po całej galaktyce. Jednak badania, przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, któremu przewodził Vardana Adibekyana z Instytutu Astrofizyki i Nauk Kosmicznych (AI) w Portugalii, pozwoliły zlokalizować jedną z nich.

 

Gwiazdę HD 186302 odkryto dzięki projektowi archeologii galaktycznej AMBRE, prowadzonego przez Europejskie Obserwatorium Południowe i Obserwatorium Lazurowego Wybrzeża, który pozwolił określić parametry atmosfery na podstawie archiwalnych widm, zarejestrowanych z pomocą spektrografów FEROS, HARPS, UVES i GIRAFFE. Naukowcy skorzystali również z danych, pozyskanych dzięki obserwatorium Gaia, aby ustalić skład chemiczny.

HD 186302 to gwiazda typu G3 i jest niemal identyczną bliźniaczką Słońca. Zdaniem astronomów, powinniśmy tam poszukać śladów życia pozaziemskiego. Vardana Adibekyana twierdzi, że skoro odkryliśmy „Słońce 2.0”, które narodziło się w tej samej masywnej gromadzie co nasze Słońce, to w jej pobliżu być może odkryjemy także „Ziemię 2.0”, która również mogła zostać „zanieczyszczona” życiem. Naukowcy z Instytutu Astrofizyki i Nauk Kosmicznych w Portugalii zamierzają rozpocząć poszukiwania planet wokół tej gwiazdy z nadzieją na kolejne przełomowe odkrycie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj