Naukowcy odkryli wysoką zawartość wody w próbkach świeżej gleby księżycowej
Badania przeprowadzone przez chińskich naukowców wykazały, że próbki gleby księżycowej przywiezione przez misję Chang'e-5 mają wysoką zawartość wody powstałej pod wpływem wiatru słonecznego.
Formowanie i rozmieszczenie wody powierzchniowej na Księżycu pozostaje kontrowersyjne, pomimo danych teledetekcyjnych wskazujących na dominację wody (OH/H2O) na powierzchni Księżyca z powodu braku bezpośrednich dowodów z analizy próbek. Ostatnie badania próbek gleby księżycowej sprowadzonych przez misję Chang'e-5 przez zespół badawczy z Instytutu Geochemii Chińskiej Akademii Nauk wykazały, że powierzchnia próbek gleby księżycowej zawiera dużą zawartość wody związanej przez energię wiatru słonecznego.
Korzystając ze spektroskopii w podczerwieni (FTIR) i spektrometrii masowej jonów wtórnych w nanoskali (NanoSIMS), naukowcy oszacowali minimalną zawartość wody na 170 części na milion związaną z wpływem protonów wiatru słonecznego na glebę księżycową. Wyniki analiz spektralnych i mikrostrukturalnych pokazują, że na tworzenie i magazynowanie wody wytwarzanej przez wiatr słoneczny ma wpływ czas ekspozycji, struktura krystaliczna i skład mineralny minerałów.
Badanie potwierdziło, że minerały w glebach księżycowych są ważnym rezerwuarem wody i służą jako ważny przewodnik po rozmieszczeniu wód powierzchniowych w środkowej szerokości geograficznej Księżyca. Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie naukowym Nature Communications.
- Dodaj komentarz
- 752 odsłon
Tak, ja też słyszałam i
Tak, ja też słyszałam i oglądałam w naukowym programie , wody jest dużo na księżycu, nie jeden pojazd księżycowy to już sprawdził, w kałużach błota i bezkresnym kosmosie lecąc do gwiazd. Gleby przywieziono kilkadziesiąt kilogramów z księżyca, są zdjecia jak lądownik głęboko penetrował glebę księżycową :) aż czarna dziura się zasklepiła się w swej skorupie, podrywając swobodne neutrony plazmy kosmicznej, widowisko było wspaniałe.
170 ppm to nie jest "wysoka
170 ppm to nie jest "wysoka zawartość wody w próbce".. bo to zaledwie 0.00017 czyli 0.17 promila. A to pozwala uzyskać tylko 1.7g wody z 10kg księżycowego gruntu. Wynik i uzysk czysto laboratoryjny bez szansy na realne wykorzystanie. Bo trzeba jeszcze wiedzieć, że aby ta wodę pozyskać konieczny jest termiczny rozkład tego minerału... czyli podgrzanie go do wysokiej temperatury ok. 1000*C by wodę z niego uwolnić a potem skroplić.
Zawartość srebra w rudzie
Dodane przez Q. (niezweryfikowany) w odpowiedzi na 170 ppm to nie jest "wysoka
Zawartość srebra w rudzie miedzi wynosi ok. 50ppm, a pomimo to KGHM jest największym wytwórcą srebra na świecie (~1400 ton)
Nie znasz się, nie wiesz ale
Dodane przez biatel (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Zawartość srebra w rudzie
Nie znasz się, nie wiesz ale swoje trzy grosze wtrącić musisz. Rudy miedzi w Polsce mają zawartość Cu ~ 5..6%
50ppm to pięćdziesiąt atomów na milion pozostałych... Czyli z jednej tony uzyskałbyś zaledwie 50 gramów... ale zajebisty urobek ! (Jedna tona to 1.000.000 g x 0.000050= 50g) ...głombie...
Sprostowanie... dobra wiem,
Dodane przez Q. (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Nie znasz się, nie wiesz ale
Sprostowanie... dobra wiem, pomyliłem się.. Tobie chodziło o srebro ale jego wartość przekracza miliony razy wartość wody z gruntu księżycowego. "Głomba" wycofuję :-)
sensacja to by była jak by
sensacja to by była jak by znaleźli ser w glebie księżycowej. Skoro świeża próbka to kto był na księżycu? Twardowski wysłał paczkomatem garść piachu? A może cisnął garścią piachu w pysk kaczyńskiego ale zawiał wiater i poleciało do chin.