Naukowcy odkryli wysoką zawartość wody w próbkach świeżej gleby księżycowej

Kategorie: 

Źródło: CNSA

Badania przeprowadzone przez chińskich naukowców wykazały, że próbki gleby księżycowej przywiezione przez misję Chang'e-5 mają wysoką zawartość wody powstałej pod wpływem wiatru słonecznego.

 

Formowanie i rozmieszczenie wody powierzchniowej na Księżycu pozostaje kontrowersyjne, pomimo danych teledetekcyjnych wskazujących na dominację wody (OH/H2O) na powierzchni Księżyca z powodu braku bezpośrednich dowodów z analizy próbek. Ostatnie badania próbek gleby księżycowej sprowadzonych przez misję Chang'e-5 przez zespół badawczy z Instytutu Geochemii Chińskiej Akademii Nauk wykazały, że powierzchnia próbek gleby księżycowej zawiera dużą zawartość wody związanej przez energię wiatru słonecznego.

 

Korzystając ze spektroskopii w podczerwieni (FTIR) i spektrometrii masowej jonów wtórnych w nanoskali (NanoSIMS), naukowcy oszacowali minimalną zawartość wody na 170 części na milion związaną z wpływem protonów wiatru słonecznego na glebę księżycową. Wyniki analiz spektralnych i mikrostrukturalnych pokazują, że na tworzenie i magazynowanie wody wytwarzanej przez wiatr słoneczny ma wpływ czas ekspozycji, struktura krystaliczna i skład mineralny minerałów.

 

Badanie potwierdziło, że minerały w glebach księżycowych są ważnym rezerwuarem wody i służą jako ważny przewodnik po rozmieszczeniu wód powierzchniowych w środkowej szerokości geograficznej Księżyca. Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie naukowym Nature Communications.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Azymut

sensacja to by była jak by

sensacja to by była jak by znaleźli ser w glebie księżycowej. Skoro świeża próbka to kto był na księżycu? Twardowski wysłał paczkomatem garść piachu? A może cisnął garścią piachu w pysk kaczyńskiego ale zawiał wiater i poleciało do chin.

Portret użytkownika Q.

170 ppm to nie jest "wysoka

170 ppm to nie jest "wysoka zawartość wody w próbce".. bo to zaledwie 0.00017 czyli 0.17 promila. A to pozwala uzyskać tylko 1.7g wody z 10kg księżycowego gruntu. Wynik i uzysk czysto laboratoryjny bez szansy na realne wykorzystanie. Bo trzeba jeszcze wiedzieć, że aby ta wodę pozyskać konieczny jest termiczny rozkład tego minerału... czyli podgrzanie go do wysokiej temperatury ok. 1000*C by wodę z niego uwolnić a potem skroplić. 

Portret użytkownika Q.

Nie znasz się, nie wiesz ale

Nie znasz się, nie wiesz ale swoje trzy grosze wtrącić musisz. Rudy miedzi w Polsce mają zawartość Cu ~ 5..6% 

50ppm to pięćdziesiąt atomów na milion pozostałych... Czyli z jednej tony uzyskałbyś zaledwie 50 gramów... ale zajebisty urobek ! (Jedna tona to 1.000.000 g x 0.000050= 50g)  ...głombie...

Portret użytkownika Filona Kitka

Tak, ja też słyszałam i

Tak, ja też słyszałam i oglądałam w naukowym programie , wody jest dużo na księżycu, nie jeden pojazd księżycowy to już sprawdził, w kałużach błota i bezkresnym kosmosie lecąc do gwiazd. Gleby przywieziono kilkadziesiąt kilogramów z księżyca, są zdjecia jak lądownik głęboko penetrował glebę księżycową Smile aż czarna dziura się zasklepiła się w swej skorupie, podrywając swobodne neutrony plazmy kosmicznej, widowisko było wspaniałe.

Skomentuj