Naukowcy odkryli wulkaniczny podwodny świat u wybrzeży Tasmanii

Kategorie: 

Źródło: CSIRO

Eksperci z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO) dokonali odkrycia podczas mapowania dna morskiego 400 kilometrów na wschód od Tasmanii. Projekt jest prowadzony przez naukowców z Australian National University.

 

Łańcuch podwodnych gór wnosi się na aż 3000 metrów ponad dno, jednak najwyższe szczyty wciąż znajdują się ponad 2000 metrów pod poziomem morza. Góry podwodne różnią się wielkością i kształtem, niektóre mają ostre szczyty, podczas gdy inne to szerokie płaskie płaskowyże, które zostały utworzone przez pradawną aktywność wulkaniczną.

Źródło: CSIRO

Okolica podwodnych wzgórz tętni życiem. Badacze napotkali tam liczne grupy humbaków i wielorybów. Badania sugerują, że góry podwodne mogą być ważnym „punktem zaczepienia” dla niektórych zwierząt wędrownych, w szczególności wielorybów, które mogą korzystać z ukształtowania terenu, aby ułatwić sobie nawigowanie.

Badania są najnowszym projektem naukowym, który rzuca nowe światło na głębiny oceanu. W 2013 r. naukowcy opublikowali wyniki oddzielnego badania, analizującego osady denne u wybrzeży Peru. Badanie ujawniło szeroki zakres drobnoustrojów rozwijających się w tym nowoodkrytym regionie.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl