Naukowcy odkryli wulkan znajdujący się kilometr pod lodem Antarktydy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Amerykańscy geolodzy odkryli nowy wulkan znajdujący się w zachodniej części Antarktydy. Żywioł ten zlokalizowany jest kilometr pod lodem. Specjaliści amerykańscy sugerują, że ich odkrycie jest tylko potwierdzeniem, że południowy kontynent wchodzi w okres zwiększonej aktywności geologicznej, co może prowadzić nawet do przyspieszonego topnienia znajdującego się tam lodu.

 

Grupa geologów pracująca pod kierownictwem Amandy Lough z University of Washington w St Louis (USA) znalazła źródła topnienia lodu na Antarktydzie poprzez analizy obserwacji sejsmograficznych dokonanych w latach 2010-2011. Praca odbyła się w ramach projektu POLENET/ANET, którego głównym celem była budowa trójwymiarowej mapy lodu na Antarktydzie.

 

Dane, które zbierane były w celu odwzorowania naturalnych drgań sejsmicznych zastosowano do śledzenia przepływów magmy w górnych warstwach skorupy ziemskiej, w rejonie Antarktydy. Okazało się, że procesy wulkaniczne są tam dużo częstsze niż sądzono dotychczas. Wulkan zlokalizowany na zachodniej części kontynentu, w obszarze znanym, jako Ziemia Marii Byrd, z pewnością któregoś dnia rozpocznie erupcję, co spowoduje znacznie szybsze topnienie lodu.

 

Odkrycie sporej aktywności wulkanicznej pod lodem Antarktydy może być istotne dla zrozumienia, dlaczego lądolód tego kontynentu w niektórych miejscach topnieje w dużo większym tempie niż oczekiwali tego specjaliści od glacjologii i nauki o klimacie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika NIKE

Ludzie!! Jakie ocieplenie

Ludzie!! Jakie ocieplenie klimatu ? Przecierz w okresie plejstocenu ponoc prawie całą Polske pokrywał lód, jeszcze ze szkoły pamiętam że lądolód przyczynił się w pewnym stopniu do powstania naszych gór i przedgórzy.. (Jeśli ktoś wie lepiej niech poprawi) , ale mniejsza o to.. Tak czy owak od tamtego czasu ten lód topnieje i nie widze w tym nic dziwnego.. Napewno przyjdzie taki dzień że nasze biegóny bedą całkowicie pozbawione lodu.. A w tedy być moze dojdzie do np. przebiegónowania i cykl się powtórzy.. Być morze to normalne na naszej planecie.. Ale żyjąc tu kilkanascie tysięcy lat (Kilka tysięcy kumate osobniki) nie morzemy mieć oczymś takim pojęcia.. Bynajmniej ja tak to widze..  Oceniajcie

Portret użytkownika MARGO

"..Odkrycie sporej aktywności

"..Odkrycie sporej aktywności wulkanicznej pod lodem Antarktydy może być istotne dla zrozumienia..."
___________________________________________________________
...dla zrozumienia wszechobecnej blagi na temat tzw. "globalnego ocieplenia", w wyniku którego topnieją lodowce
Ciekawe co ma do powiedzenia naczelny blagier -
w tej materii -  Al Gor, który swego czasu darł się wniebogłosy:
"..By powstrzymać ocieplenie klimatu, musimy natychmiast ograniczyć emisję dwutlenku węgla !!!..., za co zresztą... O ZGROZO - 
12 października 2007 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla
I jeszcze taka ciekawostka...
Okazuje się, że ten... hmmm.. pajac  na tyle dobrze zna nasze, rodzime, polskie warunki klimatyczne, iż ośmielił się powiedzieć:
Cyt: "..Dowiedzieliśmy się, na przykład, że w niektórych miejscach w Polsce dzieci regularnie zabiera się pod ziemię do głębokich kopalni, by mogły odpocząć od gazów i zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Można sobie niemal wyobrazić ich nauczycieli, wyprowadzających dzieci tymczasowo z kopalni, trzymających kanarki by ostrzegały o tym, że dalsze przebywanie na powierzchni jest niebezpieczne.."
 

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Jst asertywny. Więc nie oczekuję od  świata moralnści, po prostu zmieniam go sobą. Świat i otaczająca nas rzeczywistość jest taka jaką kreujemy ,więc nie należy oczekiwać czegoś innego niz nasze poglądy.

Skomentuj