Naukowcy odkryli, w jaki sposób pożary lasów niszczą warstwę ozonową

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Materia organiczna uniesiona wysoko do stratosfery przez pożary umożliwia pojawienie się agresywnych jonów chlorkowych nawet w umiarkowanych temperaturach. Prowadzi to do powstawania „dziur ozonowych” daleko poza Antarktydą, gdzie powstają najczęściej.

 

 

Pożary na dużą skalę, które miały miejsce w Australii latem 2019-2020, doprowadziły do ​​uszkodzenia warstwy ozonowej Ziemi. Jest to obiegowa nazwa regionu stratosfery na wysokości kilkudziesięciu kilometrów, w którym gromadzą się cząsteczki składające się z trzech atomów tlenu - ozonu. Służy jako naturalna osłona powierzchni planety przed niebezpiecznym słonecznym promieniowaniem ultrafioletowym.

 

Podczas australijskich pożarów w latach 2019-2020 do stratosfery wpadło około miliona ton dymu i sadzy. Rozpoczęły się też przemiany chemiczne, z którymi naukowcy wcześniej się nie spotkali. Doprowadziły one do wzrostu zawartości azotanów chloru w atmosferze i osłabienia warstwy ozonowej. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) dokładnie odkryli, jak to się stało. Ich artykuł ukazał się w czasopiśmie Nature.

 

Głównym zagrożeniem dla warstwy ozonowej są jony chlorkowe, które niszczą cząsteczki ozonu. W atmosferze takie jony pojawiają się z kwasu solnego, który z kolei może powstawać z chlorofluorowęglowodorów. Lotne chlorofluorowęglowodory (w tym freon i freon) były szeroko stosowane jako czynniki chłodnicze - rozpuszczalniki - w aerozolach. Aby chronić warstwę ozonową, zaprzestano ich produkcji, ale część tych trwałych substancji pozostaje w atmosferze.

 

Aby dowiedzieć się dokładnie, co stało się z tymi wszystkimi związkami pod wpływem dymu z australijskich pożarów, naukowcy wykorzystali obserwacje satelitarne. Wcześniej takie prace wykazały, że sadza zmniejsza liczbę aktywnych cząsteczek azotu, które chronią warstwę ozonową. Teraz okazało się, że przyspiesza również pojawianie się agresywnych jonów chloru.

W stratosferze kwas solny i inne związki zawierające chlor muszą oddziaływać z wodą, aby pojawiły się destrukcyjne jony. Takie oddziaływanie wymaga bardzo niskich temperatur, dlatego „dziury ozonowe” najczęściej pojawiają się nad Antarktydą i Arktyką. Jednak w obecności substancji organicznych kwas może oddziaływać z nimi i to w znacznie wyższych temperaturach. Tak było w latach 2019-2020, kiedy ubytek warstwy ozonowej obserwowano nie tylko nad Antarktydą, ale także na niższych szerokościach geograficznych, w samej Australii.

 

Kwas solny i inne związki chloru absorbowane na cząstkach organicznych pod wpływem światła ultrafioletowego uwalniają agresywne jony, które niszczą ozon. W efekcie po pożarach z lat 2019-2020 nad Australią warstwa ozonowa osłabiła się o 3-5%. To nie taki mały wskaźnik: dla porównania powiedzmy, że po przyjęciu Protokołu montrealskiego i zakazu produkcji chlorofluorowęglowodorów warstwa ozonowa odnawia się średnio w tempie jednego procenta na dekadę.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Nomen - Omen

Pożar Brahmapuram: masowa

Pożar Brahmapuram: masowa ewakuacja mieszkańców z obszarów zadymionych - (Artykuł z dnia 10-03-2023 w języku angielskim)

"Brahmapuram fire: residents evacuating in droves from smoke-hit areas" - (Text 10-03-2023)

Wiele osób mieszkających w pobliżu elektrowni twierdzi, że „nie wierzy już w zapewnienia władz” co do tego, kiedy tlący się dym zostanie całkowicie opanowany
Subhash Balan, mieszkaniec kompleksu mieszkalnego w Edachira niedaleko Kakkanad, ma dość czwartkowej nocy. Jego rodzina ledwo mogła siedzieć w swoim mieszkaniu na 13. piętrze, ponieważ dym i ostry zapach spalonego plastiku sączyły się do środka, mimo że drzwi i okna były szczelnie zaryglowane. Wszystko to za sprawą bliskości mieszkania do fabryki Brahmapuram. W piątek o świcie wyruszyli do swojego krewnego w Malappuram. Chociaż ludzie jeszcze nie przekształcili się w masowy exodus, ludzie masowo wyjeżdżają z obszarów dotkniętych dymem, ponieważ „nie wierzą już w zapewnienia władz” co do tego, kiedy tlący się dym w zakładzie Brahmapuram zostanie całkowicie powstrzymany. Takie masowe wyjazdy odnotowano z kompleksów mieszkalnych w najbardziej dotkniętych częściach, głównie w gminie Thrikkakara. Moja żona miała łzy w oczach i czuła ból w gardle po tym, jak przez ponad tydzień była narażona na toksyczne środowisko. Wielu naszych współlokatorów już wyjechało lub zamierza wyjechać – mówi Balan. Shrinath K., który mieszka w mieszkaniu obok Infoparku, wyjechał tydzień temu do swojego domu w Palakkad. Za tydzień wszyscy, z wyjątkiem tych, których nie stać na wyprowadzkę, prawdopodobnie wyjadą. Po pierwsze, władze nie mają pojęcia, kiedy dym w elektrowni mógłby zostać powstrzymany, ponieważ jeszcze wiele akrów śmieci piętrzących się na wysokości wielopiętrowych budynków pozostaje do przykrycia, mówi M.S. Anilkumar, były przewodniczący Rady Apex Stowarzyszenia Mieszkańców Thrikkakara. Allen E. Baiju, prawnik, kilka dni temu wyprowadził się wraz z żoną z mieszkania w Rajagiri Valley do hotelu w Aluva po tym, jak atmosfera w nich była duszna. Jego żona, pracownica banku, wciąż musi chodzić do swojego banku zlokalizowanego przy Infopark Express Highway i skarży się na dym i zapach plastiku nawet w ciągu dnia. Ponieważ w wielu firmach IT panuje hybrydowy model pracy, który wymaga od pracowników pojawiania się w biurach przez określoną liczbę dni w tygodniu, wielu techników, którzy opuścili Koczin, pozostaje zaniepokojonych. Do poszczególnych firm należy podjęcie decyzji o oferowaniu pracownikom możliwości pracy z domu. Infopark ma niewiele do powiedzenia w tej sprawie, zwłaszcza że nie ma jeszcze rządowego rozporządzenia, mówi dyrektor generalny Infopark, Susanth Kurunthil. Ponieważ dotknięty został również ruch odpadów, hostele niechętnie działają. Zwiększyło to nieszczęścia pracowników zależnych od takich obiektów.

https://cdn-af.feednews.com/news/detail/8f57772e846a16b99de210e2dd0c500b?features=2228745&country=zz&like_count=0&abgroup=MT-3381&client=opera&languag...

===

Portret użytkownika r.abin

Najwięcej jonów chlorkowych

Najwięcej jonów chlorkowych jest w wozie morskiej. Po wybuchu wulkanu Tonga Hunga "w wyniku erupcji do stratosfery – warstwy atmosfery znajdującej się na wysokości od 12 do 53 kilometrów – trafiło 146 milionów ton wody. (morskiej)". To troszkę więcej, niz z "australijskich pożarów lasu". O ile (wtedy) - zmalała wspomniana dziura?  

Portret użytkownika Endymion

Idźcie do normalej roboty, wy

Idźcie do normalej roboty, wy wszystkie adminy nie propagujcie głupot za pieniądze. NoukoFcy coś z siebie wydalili, i to jest powód notki?? Dzisiaj zrobiłem kupę, też o tym napiszesz?? Straszne gów.o zapodajecie, skupcie się na jakości, a nie na ilości. 

Wygodniej nosić teczki naukoFców niż w Lidlu rozkładać cebuleczki.. ale takie głupoty, co wy piszecie, łyka tylko elektorat PiSu.. w sumie kampanię zaczęli, a piniądz nie śmierdzi, ale WY ŚMIERDZICIE!!!!!!!!!!!!!!!!

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Przesłuchałem i

Przesłuchałem i przetłumaczyłem przez tłumacza, z izraelskiego na angielski, a potem na polski, mogą być jakieś przeinaczenia ale to disco-polo brzmi tak:

I był w Izraelu Król (Bóg)
Gdzie zbierają się przywódcy ludu
I był w Izraelu Król (Bóg)
Gdzie zbierają się przywódcy świata ludzi

Wszyscy razem
Plemiona Izraela razem 6
Bractwo Izraela
W kombinacji
Plemiona Izraela razem
Teraz braterstwo Izraela

Chór:
Razem, cały lud Izraela razem
Przyjdźcie razem w śpiewie i uwielbieniu
Tańczymy razem, wszyscy razem
Wtedy przyjdzie Król Mesjasz

Oświecony, to zwykły żydek, tylko pejsy zgolił dla niepoznaki,

Żaden Polak nie zapoda takiego teledysku!!!!

Stąd rozumiem jego manierę mówienia o nas w trzeciej osobie. Un jest wybrańcem/przebrańcem, a my jesteśmy goim, nie ma z nami nic wspólnego.

Moim zdaniem jest to działanie ksenofobiczno rasistowskie i powinno być ścigane z urzędu!.. a w urzędzie już sami pejsaci tańczą i śpiewają nad mogiłą goim :(( 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Widzę, jak mój wpis, że

Widzę, jak mój wpis, że przejęcie cukrowni oraz cementowni w Polsce nie jest winą Putina zniknął z tego forum.. napisałem tam dużo więcej, nie złamałem regulaminu, nie obrażałem, ale chciałem pokazać, że polskie banki niegdyś, nie są polskie, ani tym bardziej ruskie.

Admini powinni napisać w regulaminie, że podważanie narracji o wielkości hameryki i winie Putina jest grzechem śmiertelnym dla komentarza.

Zauważ, że tutaj nie ma notek o naukoFcach rosyjskich, tylko o hamerykańskich. Tutaj możesz mówić źle o hameryce, tylko do czasu, a na Rosję można napisać wszystko co złe. Ja nie stoję ani po stronie Rosji, ani Hameryki, ale nienawidzę indoktrynacji!

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Medium

Zauważ, że tutaj nie ma notek

Zauważ, że tutaj nie ma notek o naukoFcach rosyjskich, tylko o hamerykańskich. 

Zrozumiałe, przegraliśmy wojnę!

Bo póki co wszyscy prawie naukowcy bez względu na narodowość są amerykańscy. To kradzież mózgów, to danina z młodzieży od przegranych krajów, wasalnych czy skolonizowananych. To obniżenie poziomu kształcenia. To kształcenie specjalistów do działań wrogich swemu narodowi.

Rosja wzięła już kurs na niepodległość, a Polska - nie.

Politykom w okupacyjnych rządach nie wolno za nic mówić prawdy na temat okupacji. Wszystko tylko nie to!

Dziennikarze zachowują się bardzo agresywnie, jak na przesłuchaniach, pracują na wrogą dezinformację, ich propagandę.

Janczarzy, czyli najemnicy, nie mają państwowego parasola.

Zachowuje się pozory demokracji, bo jest prezydent i sejm i posłowie, ale ustawy narzuca okupant. Projekty poselskie nie przechodzą.

Rządom państw z przegranego bloku nie wolno ze sobą współpracować bezpośrednio i wprowadzać oficjalnych kontaktów. Są jak więźniowe w osobnych celach, a jeśli już sie spotykają, to działają w imię interesów okupanta.

Ty raczej zapytaj, jak Putinowi udało się przez ten mur cokolwiek przebić.

Zapytaj deputowanego dumy Jewgienija Fiodorowa rocznik 1963, ile kont na You Tube mu skasowano za mówienie prawdy, ile fałszywych na to nazwisko założono. 

Zapytaj naszego Janusza Zagórskiego, dlaczego nie odpowiedział mi na e-mail z linkiem do wystąpienia Fiodorowa, gdzie po raz pierwszy padło słowo OKUPACJA.

Zbadaj polski internet na okoliczność tego słowa i rozpoznanie oznak okupacji. Weź, jak mówi Fiodorow, podręcznik historii i poczyatj, co to okupacja i wytłumacz tępocie o spranych przez TV mózgach gebelsowską propagandą IV Rzeszy niemieckiej.

Dziękuję za uwagę.

P.S. A wojna na Ukrainie będzie trwała do czasu, dopóki narody się nie otrząsną z odrętwienia. Po to głównie ona jest. Nie tylko Ukraina ma sprane mózgi, Polska też.

Portret użytkownika Endymion

Ja odebrałem dobre

Ja odebrałem dobre wykształecenie, za czasów gdy w szkole był gabinet stomatologiczny. W podstawówce podczas lekcji fizyki nauczyciel potrafił rzucić odważnikiem przez całą klasę aby wytłumaczyć siłę i pęd. W sali biologicznej był szkieletor, a w sali geograficznej dziesiątki map. Jestem chyba ostatnim pokoleniem, co tego doznało, terez tylko projekcje na monitorze/rzutniku. Niestety już podczas studiów na ćwiczeniach z ekonometrii i statystyki siedziałem w pierwszej ławce, nie notowałem. Inni skrupulatnie przepisywali, to co na tablicy wykładowca pisze, a ja skupiłem się na punktowaniu błędów matematycznych. W ekonometrii jak i statystyce nie weźmiesz jednej danej pod uwagę, uzyskujesz zupełny inny wynik! Statystka to kłamstwo, a do czego służy ekonometria po dziś dzień nie wiem Sad Przeżyłem kilkudziesięciu nauczycieli, z tego mam szcunek do 5.

W liceum na informatyce zrobiłem tak, że na każdym mnitorze po odpaleniu kompa wyświetlał się obraźliwy komentarz o nauczycielce, klasa ubawiona, nauczycielka przerażona poprosiłą mnie o naprawę tego, naprawiłem i 5 do dziennika wjechała, hehe

P.S. wojna pomiędzy Rosją i Ukrainą to moim zdaniem preludium do wojny światowej. Chiny pogodziły Arabię Saudyjską i Iran, a to oznacza pomoc Rosji. Turcja po sztucznym trzęsieniu ziemi wyjdzie z NATO i pokazowo przejmie Cypr. Tutaj jest tyle zależności, że tego nie ogarniam, tysiące ludzi siedzi nad tym codziennie po 8h w pracy w drapaczach chmur. Indie i Pakistan chyba zostały przez Chiny uspokojone. Korea Płd i Japonia, niby wasale USA, ale krzywd nigdy nie zapomną. Mamy jeszczee Amerykę Płd, to jest wielki kontynent, chyba spacyfikowany przez USA, ale tam wszystko może zdwarzyć się. Afryka jest już pod butem chińskim. Reasumując, hameryka zostannie sama z polskim mięsem armatnim przeznaczonym na rzeź :(((

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Strony