Naukowcy odkryli trzy nowe gatunki ryb głębinowych

Kategorie: 

Źródło: Newcastle University, YouTube/Sky News

W rowie Atakamskim, części Pacyfiku rozciągającej się przy zachodnim brzegu Chile, odnaleziono trzy nowe gatunki ryb. Międzynarodowy zespół badawczy użył obrazu z kamer zainstalowanych w jednym z najgłębszych miejsc na Ziemi, aby odkryć tajemnice tego niezbadanego regionu.

Pomimo ekstremalnego zimna oraz ciśnienia na głębokości 7500 m, naukowcy odkryli, że miejsce to tętni życiem. Wśród stworzeń, które zaobserwowali naukowcy odnaleziono trzy gatunki ryb z rodziny dennikowatych. Zwierzęta te posiadają miękkie, półprzezroczyste ciała, dobrze przystosowane do życia w ekstremalnych warunkach.

Dr Thomas Linley, jeden z członków zespołu z Uniwersytetu w Newcastle, powiedział, że na tych głębokościach ryba jest w stanie żyć bez konkurencji i drapieżników – „Jak widać na zdjęciach, jest tam wiele bezkręgowców, a ryby są głównym drapieżnikiem. Wydają się być dość aktywne i wyglądają na dobrze odżywione. Ich galaretowata struktura oznacza, że są doskonale przystosowane do życia na ekstremalnej głębokości, a najtwardsze struktury w ich ciałach to zęby i kości w uchu wewnętrznym, które pozwalają utrzymać równowagę.”

Dr Linley opisał wcześniej podobne stworzenie – Dennika Mariańskiego – który jest w stanie żyć dalej na głębokości prawie 8200 m.

Nowy gatunek został zidentyfikowany przez zespół po przeanalizowaniu ponad 100 godzin materiału wideo i 11468 zdjęć zrobionych na dnie morza. Jedną z ryb udało się schwytać w pułapkę, po czym została przetransportowana na powierzchnię, gdzie jej szczątki są przechowywane i analizowane.

 

Oprócz denników naukowcy zdołali również uchwycić rzadki okaz długonogiego skorupiaka o nazwie Munnopsids. Wyniki badań zostały zaprezentowane na konferencji Challenger na Uniwersytecie w Newcastle.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj