Naukowcy odkryli trwały i elastyczny materiał do biodruku 3D

Kategorie: 

Źródło: tg

W Singapurze stworzono nowy atrament do biodruku z pyłku słonecznika. Inżynierowie z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze odkryli nowy materiał do biodruku 3D, który jest trwały, a przy tym elastyczny, a także biokompatybilny. Pyłek słonecznika jest wręcz idealny.

 

Najpierw naukowcy wykonali mikrożel ze stałych cząstek pyłku i zmieszali go z kwasem hialuronowym i biokolagenem. Następnie wydrukowali bioskaffold z powstałego bio-tuszu. Jest to trójwymiarowy polimer, który wszczepia się do organizmu i pomaga w regeneracji komórek.

 

Kolagen został następnie dodany do biorusztowania, aby utworzyć punkty kotwiczenia dla komórek tkanki ludzkiej. W rezultacie naukowcy odkryli, że biorusztowanie działa w 96 - 97% wydajnie i jest wypełnione komórkami, które następnie rozmnażają się i nadal tworzą tkankę biologiczną.

 

Autorzy zauważają, że tylko materiały wykonane z odwróconych koloidalnych hydrożeli krystalicznych mają taką wydajność. Ich stworzenie zajmuje znacznie więcej czasu i wysiłku.

 

Autorzy uważają, że mikrożel pyłkowy może zostać wykorzystany do stworzenia nowej klasy przyjaznych dla środowiska materiałów do druku 3D.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj