Naukowcy odkryli sekret długowieczności papug

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Eksperci z Instytutu Zachowania Zwierząt im. Maxa Plancka odkryli, że długa żywotność niektórych gatunków papug wynika z faktu, że ich mózgi potrzebują więcej czasu na rozwój. Ponadto zdolności poznawcze papug pozwalają im skuteczniej radzić sobie z trudnościami, co zwiększa przeżywalność. Temat został opisany w artykule w Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Naukowcy przeanalizowali ponad 130 tysięcy papug z ponad 1000 ogrodów zoologicznych. Umożliwiło to uzyskanie najbardziej wiarygodnych szacunków długości życia 217 gatunków papug – ponad połowy wszystkich znanych gatunków. Wśród stulatków była duża kakadu żółtoczuba i czerwona ara - ich oczekiwana długość życia wynosiła 25-30 lat, co jest rzadkością u ptaków o podobnej wielkości. Niektóre osobniki mogły żyć nawet 80 lat.

 

Następnie naukowcy porównali długość życia papug z wielkością ich mózgu i zdolnościami poznawczymi – założono, że inteligencja pozwala ptakom lepiej radzić sobie z trudnościami, a co za tym idzie żyć dłużej, a duży mózg wymaga dłuższego życia, ponieważ potrzebuje więcej czasu na wzrost. Jak się okazało, wielkość mózgu w stosunku do ciała rzeczywiście korelowała z oczekiwaną długością życia. 

 

Prawdopodobna jest również hipoteza o zdolnościach poznawczych – im mądrzejsze zwierzę, tym większa szansa, że ​​uniknie ataku drapieżnika lub znajdzie pożywienie. To potwierdza tezę, że generalnie większe mózgi pozwalają zwierzętom lepiej się przystosować i żyć dłużej. Na przykład, jeśli zabraknie im ulubionego jedzenia, mogą nauczyć się znajdować coś nowego, a tym samym przetrwać .

 

W przyszłości naukowcy mają również nadzieję dowiedzieć się, czy umiejętności społeczne papug i umiejętność uczenia się od siebie nawzajem wpływają na długość życia.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Te ich wnioski są naprawdę

Te ich wnioski są naprawdę "odkrywcze" .. większy mózg i inteligencja ułatwiają przetrwanie ... doprawdy ? Długość życia to kwestia drugorzędna bo do czego ona prowadzi ? Jedynie do wydłużonego w czasie przeżywania doświadczeń ... i co z tego ? Celem życia nie jest przetrwanie ale rozwój , bo gdyby chodziło jedynie o przetrwanie to po dziś dzień po ziemi chodziły by małpoludy a nie homosapiens. Załóżmy , że komuś udałoby się przeżyć 15.000 lat i co wtedy ? Jeśliby tego czasu nie wykorzystał rozsądnie to tylko by trwał , jedząc , pracując i wypróżniając się - gdzie tu sens ? Kogoś kto nie wykorzystał swego czasu należycie określa się mówiąc: "stary a głupi ". Zbieramy doświadczenia by gromadzić mądrość a nie by zaspokająć zmysły .. nikt nie wie ilu mu jeszcze czasu pozostało.

Portret użytkownika spokoluz

W zoo papugi żyją dłużej gdyż

W zoo papugi żyją dłużej gdyż są izolowane przed drapieżnikami na nie polujące a nie przez czas na rozwój poznawczy mózgu. W spokoju , w zoo papuga ma czas na naukę Smile

Analogią jest możliwość człowieka , który ma czas na obserwację i analizę zdarzeń w porównaniu do człowieka , który musi zapied..ać aby wiązać koniec z końcem - pierwszy ma czas na wnioski a drugi tylko na myslenie jak przetrwać - czyli kultura zachodu zabija myślenie i analizę.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj