Naukowcy odkryli na rafach Morza Czerwonego świecące nocą koralowce

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Specjaliści z Izraela i Wielkiej Brytanii odkryli w głębinach Morza Czerwonego nieznane dotychczas gatunki koralowców, które jaśnieją w ciemności kolorowymi barwami. Biolodzy byli bardzo zaskoczeni swoim znaleziskiem.

 

W badaniach brali udział biolodzy z University of Southampton, z Tel Aviv University i Interuniversity Institute for Marine Sciences z Izraela. Nietypowe koralowce odnaleziono na głębokości ponad 50 metrów i dlatego do tej pory nie spotkali ich nurkowie, którzy przeważnie nie schodzą tak głęboko.

 

Od 2014 roku rozpoczęto studiowanie raf koralowych w pobliżu Ejlatu. Uczonych interesowały rafy położone na głębokości od 30 do 100 metrów. Na tej głębokości koralowce otrzymują bardzo małą ilość światła słonecznego.

Koralowce mają tendencję do jaśnienia nocą z powodu pigmentów fluorescencyjnych, które działają jako ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Chociaż pigmenty są w miarę dobrze poznane, tak na prawdę naukowcy niewiele wiedzą o przyczynach tak znacznej fluorescencji koralowców na większych głębokościach przy znacznie mniejszym nasłonecznieniu.

 

Ze względu na mniejszy wpływ światła słonecznego musi być to bardziej skomplikowany proces. Fale świetlne, które docierają do tych koralowców to głównie części niebieskie widma słonecznego. Jednak naukowcy odkryli, że niektóre koralowce na tych głębokościach świecą również na zielono lub pomarańczowo.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj