Naukowcy odkryli przyczyny jednego z największych masowych wymierań na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Southampton twierdzą, że znaleźli dowody na to, co spowodowało masowe wymieranie flory i fauny w okresie dewonu, co miało miejsce 359 milionów lat temu. Stwierdzono, że najbardziej prawdopodobną przyczyną jednego z największych wyginięć życia w historii planety była utrata powłoki ozonowej i długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe.

Promieniowanie UV okazało się śmiertelne dla większości żywych stworzeń z okresu dewonu. Stało się tak ze względu na zubożenie warstwy ozonowej spowodowane globalnym ociepleniem - częścią naturalnego cyklu Ziemi. Naukowcy odkryli wiele skamieniałych roślin, prawdopodobnie z okresu dewonu, we wschodniej Grenlandii oraz w Andach w Boliwii. Rozpuszczając skamieliny w kwasie fluorowodorowym, byli w stanie wyizolować zarodniki starożytnych roślin. Zarodniki te wyróżniały się niezwykłym kształtem, zwłaszcza kształtem ich kolców.

 

Według ekspertów nieregularny kształt zarodników został wywołany przez uszkodzenia DNA pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Ponadto w wielu próbkach zarodników znaleziono pigmentację, która rozwinęła się jako mechanizm ochronny przed podwyższonym poziomem promieniowania ultrafioletowego.

Promieniowanie stało się szkodliwe dla flory i fauny na lądzie i w płytkich wodach. Niektórym roślinom udało się przetrwać, ale ekosystem leśny został zdewastowany. Wymieranie dotknęło czworonogów i dominujące gatunki ryb, które zostały zastąpione przez rekiny i ryby kostne, którym udało się przetrwać i utrzymać dominującą pozycję wśród ryb w obecnie nam znanych ekosystemach.

 

Naukowcy podkreślają, że przy gwałtownym ociepleniu planety warstwa ozonowa naturalnie ulega degradacji, co implikuje „nieunikniony wniosek” o potrzebie uświadomienia sobie, że takie przypadki mogą się powtórzyć. Artykuł na temat przyczyn wymierania dewońskiego jest dostępny na stronie Science Advances.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

A jaką grafikę proponujesz do

A jaką grafikę proponujesz do hasła: WIELKIE WYMIERANIE?
Ani artykuł ani źródło nic nie mówią o dinozaurach, więc myślę że ta grafika ma jedynie symbolizować wielkie wymieranie, a nie pokazywać jaka konkretnie forma życia wymierała...
Większości ludzi na określenie "wielkie wymieranie", pierwsze na myśl przychodzą właśnie dinozaury...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika baca

to nie zdjęcie bo w epoce

to nie zdjęcie bo w epoce dewonu aparaty fotograficzne nie istniały... to drzeworyt - wydrapany na kawałku dębowej kory przez dinozaury i pokolorowany przez małpy które chciały przekazać wiadomość dla brytyjskich naukowców z epoki dewotów...

 

Strony

Skomentuj