Naukowcy odkryli prehistoryczne wirusy w tybetańskich lodowcach

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Ohio State University donoszą, że lód na pokrywie lodowej lodowca Guliya w Tybecie, zawiera nieznane wcześniej wirusy sprzed 14500 lat. Nowe próbki, zostały pobrane na wysokości ponad 6700 metrów nad poziomem morza, podczas badań prowadzonych w 2015 roku. Jest to dopiero trzeci przypadek odkrycia pradawnych wirusów w lodzie lodowcowym.

 

Odkrycie zostało zgłoszone jeszcze w 2020 roku. Dopiero teraz zostało ono szczegółowo opisane, w badaniu w recenzowanym czasopiśmie Microbiome. Próbki lodu, zawierały kod genetyczny 33 różnych wirusów, z których co najmniej 28 nie było wcześniej znanych. Wskazówki środowiskowe sugerują, że nowo odkryte wirusy nie atakowały ludzi.

Bardziej prawdopodobne, że kwitły w roślinach i glebie. Musiały być w stanie przetrwać w ekstremalnie niskich temperaturach, ponieważ jeszcze 15 000 lat temu, tybetańskie szczyty nie były przyjaznym dla życia obszarem. Naukowcy z Ohio twierdzą, że opracowali nowy proces analizy drobnoustrojów w lodzie bez ryzyka skażenia.

 

Wirusy nie mają wspólnego uniwersalnego genu, więc ich identyfikacja i przypisanie nazwy odbywa się w kilku etapach. Aby to zrobić, porównaj zestawy genów nowych wirusów i znanych, już wprowadzonych do bazy danych. Autorzy odkrycia mają nadzieję, że ich badania pomogą prześledzić historię ewolucji wirusów i lepiej zrozumieć procesy zmian środowiskowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Starożytny kosmita

Naukowcy odkryli

Naukowcy odkryli prehistoryczne wirusy! Dobra wymówka przy uwolnieniu kolejnej broni biologicznej mającej zdziesiątkować populację człowieków. Wink

Wirus leżał sobie przez 15000 lat, i knuł co zrobi ludziom kiedy go znajdą... Słuszny kierunek obrała nasza władza ludowa. Wink

Skomentuj