Naukowcy odkryli ponad dziesiątki nieznanych jezior pod pokrywą lodową Grenlandii

Kategorie: 

Źródło: NASA/GODDARD/MARIA-JOSÉ VIÑAS, Nature

Naukowcy odkryli pięćdziesiąt sześć niezbadanych wcześniej jezior poniżej pokrywy lodowej Grenlandii. Zbiorniki zostały znalezione za pomocą narzędzi do mapowania terenu na podstawie zdjęć z powietrza. Pierwszy spis jezior subglacjalnych poniżej pokrywy lodowej Grenlandii podnosi ich całkowitą liczbę w tym regionie do 60.

Jeziora subglacjalne tworzą się poniżej mas lodowych i odgrywają ważną rolę w podnoszeniu się globalnego poziomu mórz.

„To badanie po raz pierwszy pozwoliło nam stworzyć obraz tego, gdzie powstają jeziora pod lodową pokrywą Grenlandii.” – powiedziała główna autorka badania, Jade Bowling z Lancaster University. – „Jest to niezwykle ważne dla określenia ich wpływu na szerszy subglacjalny układ hydrologiczny i dynamikę przepływu lodu oraz dla lepszego zrozumienia stanu termicznego pokrywy lodowej”.

Dzięki zbadaniu ich, możemy lepiej zrozumieć jak tworzą się zbiorniki wodne oraz jakie są sposoby odprowadzania wody w naturalnym środowisku.

Aby określić rolę pokrywy lodowej Grenlandii w układzie hydrologicznym planety, naukowcy przeanalizowali 500 tys. kilometrów danych echosondujących wykonanych z powietrza. Okazało się, że jeziora mają długość od 0,2 do 5,9 km i najczęściej znajdują się pod wolno poruszającym się lodem.

Co ciekawe, po drugiej stronie kuli ziemskiej, na Antarktydzie, do tej pory wykryto aż 400 jezior. Przed wykonaniem nowych badań, potwierdzono istnienie jedynie czterech jezior pod Grenlandią. Jeziora poniżej pokrywy lodowej Grenlandii różnią się również od Antarktydy tym, że są w większości niewielkie i stabilne. Około 40% jezior antarktycznych jest aktywnych w porównaniu z niecałym 7% na Grenlandii.

Naukowcy zidentyfikowali trzy strefy formacji: stabilne jeziora w północnych i wschodnich regionach Arktyki, hydrologicznie aktywne jeziora napełniane przez powierzchniową wodę morską oraz małe, czynne sezonowo jeziora, które tworzą się w okresie zimowym i wysychają podczas wiosennych roztopów.

Lodowce wydają się teraz stosunkowo stabilne, ale autorzy zauważają, że ocieplenie klimatu może całkowicie zmienić charakter nowo odkrytych zbiorników. Topniejący lód może spowodować, że jeziora subglacjalne staną się aktywne.

Obecnie naukowcy starają się zebrać więcej informacji na temat niezwykłego odkrycia geologicznego. Dane na temat jezior mogą dostarczyć wiedzy na temat budowy Arktyki oraz znajdującego się tam życia.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika mariusx78

Ciekawy tytuł... Czy tu jakiś

Ciekawy tytuł... Czy tu jakiś analfabeta pisze te nagłówki i artykuły? Często, zbyt często natrafiam tu na jakieś gramatyczne lub stylistyczne błędy. Słyszałem plotki, że tym portalem zarządzają ruskie...., a to by wyjaśniało wszystko.

Skomentuj