Naukowcy odkryli pokłady ksenonu w jądrze Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Carnegie Institute for Science, CC BY 3.0/Jurii

Rzadki i stosunkowo drogi do wyekstraktowania ksenon jest jednym z siedmiu gazów szlachetnych. Nie wiąże się on z innymi pierwiastkami, co chroni go przez niepożądanymi reakcjami chemicznymi. W związku z tym, zdaniem Elissaiosa Stavrou z Lawrence Livermore National Laboratory, jego niedostatek w atmosferze ziemskiej jest „trudny do wytłumaczenia”.

Stavrou i międzynarodowy zespół naukowców postanowili rozpocząć poszukiwania rzadkiego gazu w głębi Ziemi. Naukowcy skupili się przede wszystkim na związkach z niklem i żelazem, które stanowią większość jądra planety.

Ksenon zazwyczaj nie łączy się w związki chemiczne w normalnych warunkach, jednak gdy jest wystawiony na działanie ekstremalnych temperatur i ciśnienia, może zareagować z innymi pierwiastkami.

„Kiedy ksenon jest poddany ekstremalnemu ciśnieniu, zmieniają się jego właściwości chemiczne, dzięki czemu może tworzyć związki z innymi pierwiastkami.” – wyjaśnił Sergey Lobanov ze Stony Brook University.

Tak więc badacze postanowili wykonać eksperyment, naśladując warunki występujące w jądrze Ziemi, aby zobaczyć, jak ksenon oddziaływuje z niklem i żelazem.

„Nasze badania dostarczają pierwszych dowodów na to, że ksenon może faktycznie występować w jądrze Ziemi.” – powiedział Alexander Goncharov. – „Jest jednak mało prawdopodobne, aby takie związki powstały w czasie formowania się naszej planety. Kiedyś ciśnienie wewnątrz rdzenia było o wiele mniejsze niż teraz.”

Naukowcy skupiają się na dwuetapowym procesie formowania rdzenia, który mógł uwięzić ksenon w płaszczu Ziemi przed połączeniem się z żelazem. Materiał naukowy pokazał interesujące zależności, jednak dokładna geneza powstawania związku „XeFe3” póki co pozostaje przedmiotem dalszych badań.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika nitjer

Z treści artykułu wynika, że

Z treści artykułu wynika, że uczeni nie odkryli tego ksenonu w środku Ziemi, a jedynie wysunęli hipotezę o jego tam obecności. Tytuł powinien więc brzmieć: "Naukowcy nie wykluczają istnienia pokładów ksenonu w jądrze Ziemi"

Portret użytkownika nil

Małe ale ważne poprawki dla

Małe ale ważne poprawki dla młodych czytelników

"Naukowcy odkryli pokłady ksenonu" - raczej postawili hipotezę o możliwości występowania ksenonu w jądrze Ziemi.

"Rzadki i stosunkowo drogi do wyekstraktowania ksenon" - czynność to ekstrahowanie a proces to ekstrakcja.

Skomentuj