Naukowcy odkryli podstawy mowy u szympansów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Brytyjscy biolodzy odkryli, że szympansy, komunikując się ze sobą, wykonują pewne ruchy ustami, których rytm zaskakująco pokrywa się z rytmem ludzkiej mowy. Nowe badanie sugeruje, że jest to odpowiedź na pytanie, skąd pochodzi ludzka mowa. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Biology Letters.

 

Biolodzy długo i bezskutecznie poszukiwali podstaw mowy u naczelnych, ale wszystkie poprzednie badania koncentrowały się na badaniu dźwięków wydawanych przez antropoidy, czyli małpy człekokształtne. Autorzy tej pracy sugerują, że mowa ludzka powstaje nie tyle w procesie ewolucji dźwięków, ale opiera się na ruchach warg.

 

Wiadomo, że ludzie na całym świecie, bez względu na to, jakim językiem się posługują, podczas rozmowy otwierają usta dwa do siedmiu razy na sekundę, a każdy cykl odpowiada sylabie. W gestach i mimice twarzy orangutanów, makaków i szympansów obserwuje się również pewien rytm.

 

Porównując filmy wideo z czterech populacji szympansów: dwóch dzikich szympansów w Ugandzie i dwóch młodych pozostających w niewoli w ogrodach zoologicznych w Wielkiej Brytanii i Niemczech, naukowcy odkryli, że usta tych naczelnych poruszają się ze średnim rytmem „mowy” wynoszącym cztery „sylaby” na sekundę. Co ciekawe, rytm u różnych zwierząt czasami różnił się o połowę. Jednak nie było istotnych różnic w średniej prędkości układania warg między populacjami będącymi w niewoli i dzikimi małpami.

 

Autorzy sugerują, że poruszanie ustami szympansów odgrywa rolę mowy i służy przyciągnięciu uwagi oraz przekazaniu emocji i informacji. W połączeniu ze specjalnymi dźwiękami wydawanymi przez zwierzęta, gdy troszczą się o siebie, te rytmiczne ruchy są ważnym elementem komunikacji i interakcji społecznych między jednostkami. Odkrycie to potwierdza hipotezę, że starożytne rytmiczne sygnały naczelnych służyły do ​​przyciągnięcia uwagi innych osobników.

 

Naukowcy już w najbliższej przyszłości planują przeprowadzienie kolejnych badań mowy szympansów, tym razem w połączeniu z obserwacjami interakcji społecznych w populacjach. Autorzy rozumieją, że ewolucyjna ciągłość pojawiania się mowy u ludzi naczelnych nie została jeszcze udowodniona, ale wierzą, że wyniki ich badań pomogą w tej sprawie. Teraz naukowcy będą mogli śledzić rozwój tego najważniejszego elementu ludzkiej komunikacji, nie tylko na podstawie elementów wokalnych, ale także gestów.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

a to kłamał koń okłamał kota 

A kto kiwał psa spławi kotka

Portret użytkownika inzynier magister

szympansy są na poziomie

szympansy są na poziomie przedszkolaka, i na takim zostają, natomiast ludzie sąistotami duchowo-cielesnymi, mająnaturę anielską i cielesno zwirzęcą ! jako ludzie możemy prosić Boga Jezusa który jest Duchem o wiele rzeczy, ale zwłaszcza o pomoc w zbawieniu własnej duszy !

„Dlaczego w późniejszych okresach wielkiej ewolucyjnej aktywności kiedy powstawały niezliczone gatunki, rodzaje i rodziny nie powstał żaden nowy plan budowy ciała, żaden nowy typ?”. (Roger Lewin, Science 15 July 1988, vol. 241, s. 291.)

„Możemy potwierdzić centralny i zaskakujący fakt historii życia - wyraźny spadek liczby form podstawowych, a następnie niezwykły wzrost zróżnicowania w ramach tych form, które ocalały”. (Stephen Jay Gould, Wonderful Life, 1989, s. 49)

„Zapis kopalny sugeruje, że duże różnicowanie się typów następuje przed takim różnicowaniem się w gromadach, w gromadach przed podziałami w klasach, a klasach przed podziałami w rzędach. Nie można powiedzieć, że każdy wyższy takson powstawał przed gatunkami (każdy typ, gromada lub klasa obejmuje przynajmniej jeden gatunek, rodzaj, rząd, etc.), ale nie wydaje się, by wyższe taksony powstawały przez różnicowanie i akumulowanie się różnic w niższych taksonach”. (D. Erwin, J. Valentine, and J. Sepkoski, A Comparative Study of Diversification Events, Evolution 1988, vol. 41, s. 1183.)

„Możemy opowiadać bajki o ulepszeniach w niektórych grupach, ale w chwilach uczciwości zmuszeni jesteśmy przyznawać, że dzieje złożonych form życia są bardziej sagą różnorodnych wariacji na temat podstawowych projektów niż sagą narastającej doskonałości”. (Stephen Jay Gould, Cartboard Darwinism, w: The Urchin in the Storm, cyt. za: Phillip E. Johnson, Sąd nad Darwinem, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 1997, s. 79.)

Istoty anielskie w polu hylemorficznym - przybywajace z drugiego nieba - L.A. Marzulli, Pete Valdez

https://www.youtube.com/watch?v=Kas8Xw2ynls

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Felipesku

Sfilmowalbym rozmowy

Sfilmowalbym rozmowy szympansów i puszczam małpie znające język migowy aby powiedziała co oznaczają poszczególne sylaby i zdania potem maszynowym życzeniem poznalibysmy cały ich język.

 

A swoją drogą taką małpa niby głupia a jednak migowego ludzkiego się nauczy a człowiek niby mądry a małpiego zrozumieć nie potrafi. Powiedziałbym, że jest vice versa.

Skomentuj