Naukowcy odkryli podobieństwa w rozwoju wszechświata, Internetu i ludzkiego mózgu

Kategorie: 

Sieć neuronów w mózgu - źródło: dreamstime.com

Naukowcy z amerykańskiej organizacji CAIDA (Cooperative Association for Internet Data Analysis) na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego (UCSD) z pomocą złożonych modeli badają wszystkie sieci komputerowe. Ostatnio doszli do wniosku, że Internet przypomina mózg a w skali makro nawet wszechświat ponieważ jest tworzony na tych samych zasadach.

 

Już poprzednie prace wykazały, że mózg i Internet mają ze sobą wiele wspólnego. Teraz naukowcy zastanawiają się, czy istnieją wspólne prawa rozwoju sieci, niezależnie od ich wielkości i rodzaju. Kierując się teorią względności, która wyjaśnia, jak zniekształca się czasoprzestrzeń, postanowili wymodelować powstawanie najstarszej znanej struktury sieci, wszechświata.

 

Badanie opisano w branżowym piśmie Scientific Reports. Zespół naukowców wykonał model wczesnego wszechświata z dokładnością do najmniejszych cząstek.  Superkomputery próbowały wiązać małe kwanty czasoprzestrzeni w jedną sieć pełną węzłów, które są w związku przyczynowym między sobą.

Mapa znanego wszechświata - źródło: wikipedia.org

W trakcie gdy wszechświat rozszerzał się w komputerowej czasoprzestrzeni, rosła też liczba połączeń między cząstkami materii w galaktykach. Następnie naukowcy porównali wynik obrazowania z podobnym dokonanym dla systemów sieci komputerowych oraz niektórych części mózgu. Okazało się, że zasady ekspansji wszystkich tych struktur są bardzo podobne. 

Mapa obecnego internetu, kolory oznaczają ruch z innych kontynentów - źródło: New Scientist

Gdy ktoś czegoś szuka w Internecie w pierwszej kolejności kieruje się do głównych wyszukiwarek lub do stron jakichś grup zainteresowania odpowiednim tematem. Te same procesy zachodzą w mózgu, gdzie sąsiadujące neurony są dołączone do głównych komórek nerwowych.

 

Uczeni twierdzą, że niezwykłe podobieństwo małych i dużych sieci dowolnego rodzaju nie może być zbiegiem okoliczności. Bardziej prawdopodobne jest to, że rozwój wszelkich struktur sieciowych regulują te same zasady, nieznane nauce.  Nowe badania pokazują, że jesteśmy daleko od zrozumienia, jak działa natura.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Komentarze

Portret użytkownika suzej wen

by ocalić wszystko co było

by ocalić wszystko co było jest i będzie potrzebna jest symbioza, równowaga istnienia... umiejętność oddawania swiatu tego co się dostało od wszechprzestrzeni z chwilą narodzin. Ciągle tylko czerpiemy, pobieramy, tankujemy a czy uzupełniamy braki w naczyniu z którego bierzemy te dary  by zaspokoić nasze pragnienia i potrzeby by godnie i subtelnie żyć... czy żyjemy ponad stan równowagi w której słabsi giną bo my niedojadamy z naszych sytych stołów wyrzucając niespożyte resztki a wielu innych tych resztek nawet nie ma. Ten brak równowagi jest bardzo widoczny na tym archaicznie banalnym przykładzie... 
...Pytam dlaczego tak się dzieję? Czy ktoś powie mi dlaczego nie ma w nas samych tej WAŻNEJ równowagi.
To prosty przykład ale ilości czerpanej do sumy dawanej w innych płaszczyznach naszej egzystencji jest tak samo wiele i tak bardzo niewiele jak ten przykład powszechnie znany
NAKAZUJE WAM W IMIĘ BOŻEJ RÓWNOWAGI - NIE PRZECHODZCIE OBOK!!!
                                 
                                            ŻRÓBCIE COŚ
                                    by zachować równowagę
                                                 ŻYCIA

co ma być to będzie

Portret użytkownika normalny?!

Organizatorzy NWO już o tym

Organizatorzy NWO już o tym wiedzą od dawna - tylko teraz wytłumacz to wszystkim przeciwnikom tych planów !!!   ;)  Wszak Ziemia rozszerzy sie wprost proporcjonalnie do NASZYCH ludzkich POTRZEB (z bożą pomocą oczywiście) - i to tak,że nikomu NIC nie zabraknie   !!!  Gdzieś im (łatwowiernym) umknęły główne wytyczne tych założeń - PÓŁ MILIARDA ludzi - nie SIEDEM MILIARDOW !!!  Biggrin

Portret użytkownika r.abin

"wszechświat śtworzył NAS, MY

"wszechświat śtworzył NAS, MY stworzyliśmy SIEC" Budowa Wszechświata, naszego mózgu, sieci neuronowych i internetowych, chmur, drzew, sieci krwionośnej i większości (a może wszystkich) elementów przyrody, potwierdza fraktalną budowę Wszechświata. Wszelkie analogie w Swiecie nie są przypadkowe - podstawową cechą fraktali jest samopowtarzalność. Każdy element fraktala (jak hologram) jest podobny do jego fragmentu na wyższym (oraz niższym) poziomie. Jeśli Wszechświat jest fraktalem, to każda Istota musi być częścią Nadistoty. My istoty (sprawdzić, co w nas jest istotą) jesteśmy więc fragmentami Nadistoty - Boga. W skończonym Wszechświecie musi być jeden Bóg (c.n.d)

Portret użytkownika kdbj

A jak tomasię do teorii

A jak tomasię do teorii holograficznego wszechświata i mózgu ? Bo z tego, co misię wydaje, to internet jeszcze raczej działa baaardzo analogowo, i daleko mu do takich tworów, jak ludzka sieć neuronowa i wszechświat.
A co do tranzystorów - człowiek to wymyślił lampy elektronowe. Tranzystory to wedle wielu źródeł "spadek" po technologiach kosmitów. Komentarze ludzkich megalomanów mile widziane.
No i - sekciarze... Nie jestem wybitnym egzegetą (to słowo to też, z krzyżówek i jolek znam, hehe), ale jakoś nie pamiętam, by Jezus, nasz brat, pretendował kiedykolwiek do miana "boga". W dodatku cytowanie tu starego testamentu (który mógł być na przestrzeni wieków dowolnie i wielokrotnie modyfikowany i manipulowany przez "biednych", "współczucia godnych" izraelitów i innych żydków, dla ich korzyści i celów) jest raczej nieporozumieniem. Jako nie-egzegetę, dziwi mnie również wielokrotna w Starym Teście skłonność "boga" do interwencji w historię ludzkości, a przecież to właśnie Bóg niby dał nam przede wszystkim Wolną Wolę, prawda? W przeciwnym wypadku, co stało by nam na przeszkodzie oskarżać Go o popełnianie przez Niego samego największego grzechu - grzechu zaniedbania, wszędzie tam, gdzie dzieje się źle i cierpią ludzie ???
Pozdrawiem wszystkich, którym nasuwają się podobne, niepokojące pytania i spostrzeżenia.

Portret użytkownika Roni Tornado

85r, bardzo możliwe, że tak !

85r, bardzo możliwe, że tak ! Przecież rzeczywistość jest fraktalna...
Tak naprawdę bardzo wielu z nas nigdy nie dotarło do Istoty Boskiego Rdzenia Istnienia, Żródła - zwanego Bogiem. Jedynie co, to tylko spekulujemy jakie te Zródło może być. A w Biblii i innych księgach zapisane zostało spotkanie z pozaziemskimi przybyszami, którzy obwieścili się przed ludzmi bogami.

 
 

Strony

Skomentuj