Naukowcy odkryli planetę, która nie jest kulą

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Okazuje się, że nie wszystkie planety są tak kuliste jak Ziemia. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła odkrycie w konstelacji Herkulesa planety wyglądającej jak piłka do gry w rugby. Planeta, nazwana WASP-103b, wydaje się zniekształcać z powodu ogromnych sił pływowych spowodowanych przez gwiazdę macierzystą.

Podobnie jak grawitacja Księżyca działa na Ziemię, gwiazda macierzysta WASP-103b jest tak blisko planety, że wywiera na nią oszałamiający efekt pływowy. W rezultacie planeta przybrała kształt piłki do rugby i co najciekawsze, po raz pierwszy taka deformacja została wykryta na egzoplanecie. 

 

Odkrycia dokonał teleskop kosmiczny ESA CHEOPS na podstawie danych zebranych przez Teleskop Hubble'a i Teleskop Kosmiczny Spitzera.  W szczególności CHEOPS był w stanie wykryć bardzo specyficzne sygnatury świetlne generowane przez planetę podczas jej przejścia przez gwiazdę macierzystą. Korzystając z tych danych, astronomowie byli w stanie określić jego dokładną deformację pływową.

Źródło: ESA/Reprodução

Naukowcy mają teraz nadzieję, że przyszłe obserwacje niedawno wystrzelonego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba dostarczą głębszego wglądu w dokładną naturę deformacji tej dziwnej planety.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lemon

Zamienili kłamstwo na prawdę

Zamienili kłamstwo na prawdę i przedstawili naukowców, którzy nic nie badają jako mesjaszy tych w krórych trzeba wierzyć, a raczej w te ich brednie odnośnie kosmosu. Kosmosu nie było, nie ma i nie będzie. Oczywiście takiego co ludzie znają z TV. Telewizor to bożek ludzkości. Nadchodzi Gniew Boży i czas dobiega końca. Straszna to rzecz wpaść w ręce Boga żywego" (Hbr 10,31). Póki macie jeszcze odrobinę czasu przychodzcie do Jezusa po zbawienie, ożywcie swojego Ducha wyznajcie mu grzechy, przeproście za wasze złe życie i pokutujcie ze swoich grzechów. Potem Chrzest wodny. Czy moze być coś ważniejszego od tego? Nie. Zycie ziemskie jest krótkie - człowiekowi jest raz umrzeć a potem SĄD...wybierajcie wieczność z Bogiem, lub bez niego w jeziorze nieugaszonego ognia. To jest prawda !

Portret użytkownika Kwazar

Planeta co kulą nie jest, toż

Planeta co kulą nie jest, toż to dziwy nad dziwami panie, bo te pływy są ! Ale chwilka ...a Ziemia, to tak całkiem jest kulą czy nie tak całkiem jest? Dziwy panie nad dziwami w tym kosmosie ! To tyle na temat i nałukowo refleksyjnie z mojej strony. 

Portret użytkownika Tryglodyci Delta

"Dziwy panie nad dziwami w

"Dziwy panie nad dziwami w tym kosmosie" ja wiem że to jest dla was śmiszne , tak śmichy chichy , ale po za tym to wstrzyknij sobie coś, skoro zaufałes nasa, to dawaj dalej, stań się zombie.

Portret użytkownika Tryglodyci Delta

"toż to dziwy nad dziwami

"toż to dziwy nad dziwami panie" no jasne na chłopski rozum, może wy to jakoś inaczej wytłumaczycie, "To tyle na temat i nałukowo refleksyjnie z mojej strony" ja rozumiem że łyknołeś ściemę:) na to wychodzi bo wiadomo że komus trzeb zawierzyć , taki mamy klimat Smile

Portret użytkownika Aneta Malik

"Europejska Agencja Kosmiczna

"Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła" no kurde jak agentura ogłosiła to musi na 100% być prawda. Szkoda tylko że tam sami masoni pracują. Astrofizyk z nasa ogłosił że ziemia nie ma kształtu kulistego ale kształt przypominający gruszkę. No i huj bąbki strzelił bo na zdjęciach cgi z nasa jest idealnie okragła. Pelikany łykają wszystko bez żadnego oporu byle tylko ogłosił to jakiś "naukowiec".

Uwaga!

To mogą być teorie spiskowe. Pelikanie jak czujesz się żle, lub zaczynasz się denerwować,  gdy czytasz te wpisy to nie czytaj bo to może być fatalne dla twojego zdrowia psychicznego.

Portret użytkownika emel

Agencja nic nie ogłosiła.

Agencja nic nie ogłosiła. Zespół naukowców opublikował w czasopiśmie pracę, którą podchwyciły portale popularnonaukowe, a za nimi różne inne (w tym ten). Nie muszą to być w 100% poprawne wnioski. Najważniejsze, że zarówno praca, jak i dane źródłowe, są publicznie dostępne. Tutaj sam artykuł: https://www.aanda.org/articles/aa/full_html/2022/01/aa42196-21/aa42196-21.html a tutaj dane krzywych blasku możliwe do pobrania: http://cdsarc.u-strasbg.fr/viz-bin/cat/J/A+A/657/A52#/browse

Możliwe, choć wątpliwe, że te dane były fałszowane. Pytanie, jakie masz podstawy, by wąpić w wiarygodność tych informacji. Na szczęscie będziemy mieć w przyszłości kolejne dane z innych teleskopów i będzie je można porównać. Natomiast może faktycznie wyciągnięto z tych danych błędne wnioski. Możesz się nie zgadzać z obliczeniami i metodami stosowanymi w pracy. Zachęcam do opublikowania swoich wniosków i wypunktowania błędów poczynionych w artykule. Myślę jednak, że z twoim bardzo naiwnym, wręcz dziecinnym, wyobrażeniem, w jaki sposób powstają takie prace i w jaki sposób otrzymano takie, a nie inne wyniki, nic z tego nie będzie.

Portret użytkownika Tryglodyci Delta

"Agencja nic nie ogłosiła"

"Agencja nic nie ogłosiła"

"bardzo naiwnym, wręcz dziecinnym, wyobrażeniem, w jaki sposób powstają takie prace i w jaki sposób otrzymano takie, a nie inne wyniki, nic z tego nie będzie"

przerobiliśmy i to coś nabazgrał, ja wiem że byście chcieli by te wasze teorie się sprawdzały, jednak to porażku. Tylko się można pośmiać, nad tym jak bronicie tego kłamstwa.

Dużo prac powstaje , ostatecznie to fantastyka naukowa, takie są fakty.

Portret użytkownika Quark

Gruszkę to wiesz gdzie możesz

Gruszkę to wiesz gdzie możesz sobie wcisnąć .. ? Te zniekształcenia kulistości liczone są w dziesiątych częściach promila (!) , a dla takich jak ty nieuków podaje się właśnie takie porównanie podobnie jak dla durnych amerykanów rozmiary w boiskach do koszykówki. Chodzi o wywołanie pewnego wyobrażenia zaburzenia kształtu bez podawania skomplikowanych krzywizn , których pospolity zjadacz chleba i tak by nie zrozumiał .. dokładnie jak ty właśnie. Ziemia nie jest idealnie okrągłą kulą także z tego powodu ,  że zniekształca ją ruch obrotowy i pływy grawitacyjne pozostałych obiektów , w wyniku czego bardziej przypomina owal (w przekroju) i co zaraz sobie pewnie jajo wyobrazisz nie ? A to spłaszczenie wynosi zaledwie ok. 2% - o tyle ziemia jest niższa niż szersza . Średnica ziemi = 12.742 km , spłaszczenie 2% = 254 km , czyli w osi obrotu ziemia ma wysokość = 12.448 km , zauważysz to patrząc z oddali na ziemię ??

Strony

Skomentuj