Naukowcy odkryli pierwszego ssaka, który podobnie jak człowiek hoduje własne pożywienie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy zbadali pole nor świstaków i odkryli, że nie tylko zbierają korzenie długolistnej sosny, która rośnie w ich okolicy, ale także ją uprawiają.

Do tej pory toczą się spory o to, czym jest rolnictwo, a czym nie. Ale autorzy pracy wskazują na kilka wyraźnych znaków, że susły wiedzą, co robią. Biolodzy z University of Florida przekonują, że świstaki południowo-wschodnie są pierwszymi hodowcami rolnymi z ssaków, którzy nie są ludźmi.

 

Oznaki rolnictwa były wcześniej obserwowane u mrówek, chrząszczy i termitów, ale nie u innych ssaków. W trakcie prac autorzy badali, jak korzenie wyrastają wśród tuneli, w szczególności tych, w których żyją wiewiórki ziemne. Okazało się, że jeden korzeń wyrosły w takim tunelu może zapewnić 20-60% kalorii, które świstak spożywa dziennie. 

 

Gdy korzenie wejdą do nor, zwierzęta stymulują ich wzrost kałem i moczem. Może nie jest to najbardziej złożona forma rolnictwa, ale naukowcy sugerują, że jest bardzo podobna do tego, co robią ludzie. Zwierzęta poświęcają również czas na ochronę swoich upraw. Dbają o nory i stwarzają warunki, w których korzenie mogą dalej rosnąć.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

A potem naukwcy ponownie

A potem naukwcy ponownie natrafią na super odkrycie,że Ziemia, to jest taki system naczyń połaczonych wszystkiego ze wszystkim, co żyje na ziemi. No i że sama Ziemia, to nie jest tylko planeta wodnisto skalista ale jakby jeden organizm ona stanowi A wszystko, co na nim się znajduje do tego i TYLKO do tego, organizmu jednego jest przypisane. ŻADNE PODBOJE KOSMOSU ZIEMISTYM JESTESTWOM NIE SĄ PRZYPISANE Tam zwyczajnie nie da się żyć A nawet za milion lat, ZIEMIŚCI nie dotrą do takich miejsc w kosmosie jak Ziemia. One tam są ale na ZAWSZE poza zasięgiem ZIEMISTYCH są i pozostaną :) 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj