Naukowcy odkryli nowy Układ Słoneczny oddalony o "zaledwie" 33 lata świetlne

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Astronomowie z MIT i innych uniwersytetów odkryli nowy układ wieloplanetarny w naszym galaktycznym sąsiedztwie, który znajduje się zaledwie 10 parseków, czyli około 33 lat świetlnych od Ziemi, co czyni go jednym z najbliższych nam znanych układów wieloplanetarnych.

W centrum układu znajduje się mała, zimna gwiazda karłowata HD 260655, a astronomowie odkryli, że system zawiera co najmniej dwie planety wielkości Ziemi. Skaliste światy najprawdopodobniej nie nadają się do zamieszkania, ponieważ ich orbity są stosunkowo ciasne, co naraża planety na temperatury zbyt wysokie, aby utrzymać wodę w stanie ciekłym na powierzchni. Jednak naukowcy są podekscytowani tym układem, ponieważ bliskość i jasność jego gwiazdy pozwoli im bliżej przyjrzeć się właściwościom planet i oznakom ich atmosfery.
 

Nowy układ planetarny został pierwotnie odkryty przez NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), misję kierowaną przez MIT, której celem jest obserwowanie najbliższych i najjaśniejszych gwiazd oraz wykrywanie okresowych spadków światła, które mogą sygnalizować tranzyt planety. Proces klasyfikacji, a następnie potwierdzania nowych planet może często trwać kilka lat. W przypadku HD 260655 proces ten został znacznie skrócony dzięki zarchiwizowanym danym.


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Skomentuj