Naukowcy odkryli nowy organ, odpowiedzialny za odczuwanie bólu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy zidentyfikowali nieznany wcześniej organ, który jest umiejscowiony pod skórą. Jest to narząd zmysłowy, odpowiadający za odczuwanie i reakcję na ból.

Od dawna wiadomo, że w skórze znajdują się różnego rodzaju narządy zmysłowe. Jednak dotychczas uważano, że ludzie odczuwają ból wywołany np. ukłuciem szpilki poprzez zakończenia nerwowe, które znajdują się tuż pod zewnętrzną warstwą skóry. Znane dotychczas narządy były zaangażowane tylko w odczuwanie dotyku.

 

Podczas najnowszych badań, zespół z Instytutu Karolinska w Szwecji odkrył nowy, nieznany wcześniej organ, który składa się z tzw. komórek Schwanna i przekazuje do naszego mózgu informacje o bólu wywołanym mechanicznie lub ukłuciem.

 

Aby ustalić, jakie konkretne funkcje pełnią te specyficzne komórki Schwanna w skórze, naukowcy przeprowadzili eksperyment na zmodyfikowanych genetycznie myszach. Komórki w stopach gryzoni wytwarzały białko, które pochłaniało światło. Gdy komórki Schwanna zostały aktywowane, myszy zachowywały się w sposób sugerujący odczuwanie bólu. Natomiast gdy wyłączono je, zwierzęta odczuwały znacznie mniej bólu, choć wciąż były wrażliwe na niskie i wysokie temperatury.

 

Podczas kolejnych badań, naukowcy zamierzają ustalić, czy odkryte komórki Schwanna mogą mieć związek z przewlekłym bólem. Odpowiednie testy należy również przeprowadzić na ludziach. Odkryty organ może pomóc w opracowaniu nowych terapii przeciwbólowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika baca

przeczytałem nagłówek i

przeczytałem nagłówek i wynika mi że naukowcy metodą odkrywkową zerwali z myszy skórę i dokonali hmm... to dobre określenie... odkrycia nowych receptorów bólu...

zwyrole zapewne szukali tam receptorów szczęscia....

oby w następnym wcieleniu odrodzili się jako myszki labolatoryjne

 

Portret użytkownika Ania23

A Rosyjski naukowiec odkrył

A Rosyjski naukowiec odkrył już dawno połączenie nerwowe oka i tyłka. Udowodnił to w niewyszukany sposób. Wbił grubą igłę w pośladek i pacjentowi pojawiły się łzy. Później odwrócił eksperyment - dziobnął pacjenta w oko i pacjent z bólu się zesrał.

Portret użytkownika osa

Lekko wulgarne, ale jakże

Lekko wulgarne, ale jakże trafne podsumowanie wielu 'badań', cytowanych tak chętnie na różnych portalach... Biggrin

Większość naukowców to hochsztaplerzy, więc jest to doskonała karma dla wielbicieli teorii spiskowych i ignorantów uwielbiających 'obalać' to, co wiekszość świata nauki uważa za najbardziej prawdopodobne, wyszukując z googla jakichś 'badaczy' którzy coś tam ponoć 'obalili' lub 'potwierdzili'... Ten kto ma jednak pojęcie o poprawnej metodologii naukowej powinien wiedzieć, jak odrzucać szlam, lub odróżniać hipotezy od twierdzeń.

Skomentuj