Naukowcy odkryli nowy mikroorgan w ludzkim organizmie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Po raz pierwszy od dekad, naukowcy zidentyfikowali nową strukturę anatomiczną w układzie immunologicznym. Jest to mikroorgan, który „pojawia się i znika” i posiada własną pamięć. Odkrycie zostało opisane w czasopiśmie Nature Communications.

 

Naukowcy dostrzegli nowy mikroorgan dzięki zaawansowanej mikroskopii 3D wysokiej rozdzielczości. Zaobserwowano go w akcji zarówno w organizmie ludzkim, jak i zwierzęcym. Tzw. podtorebkowe ogniska namnażania (subcapsular proliferative foci – SPF) to cienkie, spłaszczone struktury, które znajdują się na powierzchni węzłów chłonnych.

 

Mikroorgan ten zajmuje się szybkim zwalczaniem infekcji, wywołanych przez bakterie. Co ciekawe, SPF pojawia się tylko wtedy, gdy jest potrzebny. Struktury zawierają komórki pamięci – limfocyty B, które powstają, gdy ludzki organizm po raz pierwszy zostaje zakażony jakimś patogenem. Naukowcy zaobserwowali również, jak komórki te przekształcały się w plazmocyty, które z kolei wytwarzały przeciwciała do zwalczania patogenów.

Komórki odpornościowe gromadzące się w mikroorganie SPF. Na fioletowo zaznaczono powierzchnię SPF – źródło: Instytut Medyczny Garvana

Podtorebkowych ognisk namnażania nie udało się dotychczas wykryć z dwóch powodów. SPF to dynamiczny mikroorgan, który pojawia się tylko wtedy, gdy jest potrzebny do zwalczania infekcji. Po drugie, tradycyjne metody mikroskopowe analizują cienkie fragmenty tkanek w dwóch wymiarach i pozwalają jedynie uchwycić dany moment. Z kolei zastosowana technika mikroskopii 3D pozwoliła dokonać obserwacji w trzech wymiarach i przyjrzeć się działaniom komórek.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj