Naukowcy odkryli nowy gatunek dinozaura

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

W świetle niedawnych odkryć naukowych, świat paleontologii został wzbogacony o fascynujące znalezisko na szkockiej wyspie Skye. Grupa naukowców, w tym profesor Paul Barrett z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, ogłosiła odkrycie nowego gatunku pterozaura, który nazwano Ceoptera evansae. Ten prehistoryczny gad żył w okresie jury środkowej, około 168-166 milionów lat temu, co czyni go jednym z ważniejszych odkryć w kontekście ewolucji tych latających zwierząt.

 

Ceoptera evansae należy do rodziny Darwinoptera, grupy pterozaurów, której szczątki znaleziono również w Chinach, co sugeruje, że te prehistoryczne stworzenia mogły rozprzestrzenić się po całym świecie szybciej, niż wcześniej przypuszczano. Znalezisko na wyspie Skye było zaskoczeniem dla badaczy, ponieważ większość przedstawicieli rodzaju Darwinoptera znaleziono na terenie dzisiejszych Chin.

 

Szczątki Ceoptera evansae zostały odkryte podczas wyprawy naukowej w 2006 roku w miejscowości Elgol, na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Pomimo że szkielet nie zachował się w całości, udało się odnaleźć fragmenty ramion, skrzydeł, nóg i kręgosłupa, które dostarczyły kluczowych wglądów w ewolucyjną historię i różnorodność pterozaurów.

 

Nazwa Ceoptera evansae wywodzi się z połączenia szkockiego słowa "cheo", oznaczającego mgłę lub zamglenie, oraz łacińskiego "ptera", co oznacza skrzydło. Druga część nazwy, "evansae", jest hołdem dla brytyjskiej paleontolog, profesor Susan E Evans, za jej lata pracy naukowej, zwłaszcza na Isle of Skye.

 

Odkrycie to podkreśla znaczenie okresu jury środkowej dla ewolucji pterozaurów, uznawanego za jeden z najważniejszych etapów ich rozwoju, a jednocześnie wskazuje na to, jak niewiele wiemy o tym okresie ze względu na rzadkość i niekompletność znalezionych dotąd skamieniałości. Pterozaur Ceoptera evansae dodaje nowego rozdziału do historii tych fascynujących prehistorycznych stworzeń, przynosząc światu nauki bliżej zrozumienia, kiedy i gdzie ewoluowały bardziej zaawansowane pterozaury.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj