Naukowcy odkryli nowe najszybsze zwierzę na świecie

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Naukowcy odkryli najszybciej poruszające się zwierzę na świecie. Po raz kolejny okazało się, że prędkość nie zawsze zależy od rozmiaru.

Badacze ustalili, że mrówka, znana w środowisku naturalnym jako dracula, potrafi poruszać swoimi żuwaczkami 5000 razy szybciej niż mrugnięcie okiem, z prędkością ponad 320 km/h. Malutki owad jest o wiele szybszy od geparda, który maksymalnie może rozwinąć prędkość około 96 km/h. 

 

Naukowcy sądzą, że gatunek mrówek, zamieszkujący terytorium Afryki, Australi i Azji Południowo-Wschodniej, wykorzystuje swoje niezwykle szybkie szczęki do wbijania się w potencjalną zdobycz. Andrew Suarez z Uniwersytetu w Illinois uważa, że ich potężne żuwaczki działają jak pułapka na myszy, a pełny ruch trwa 23 mikrosekundy. Następnie mrówki używają jadu do ogłuszenia swojej ofiary.

Gatunek nieprzypadkowo odziedziczył swoją nazwę po słynnym filmowym wampirze. Mrówki dracula charakteryzują się dość niezwykłymi nawykami żywieniowymi. Królowe i robotnice praktykują formę kanibalizmu, ponieważ żywią się hemolimfą, czyli krwią innych owadów, a często nawet własnego potomstwa.

 

Mrówki dracula zdystansowały owady z gatunku Odontomachus, które do tej pory posiadały miano najszybciej poruszającego się zwierzęcia na świecie. Ustalono, że prędkość osiągana przez dracule jest trzykrotnie większa.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika YGJimm

Ale clickbait. Tytuł sugeruje

Ale clickbait. Tytuł sugeruje, że chodzi o poruszanie się tzn przemieszczanie się, a tutaj nagle o poruszanie częścią ciała. Autorze posta : miałeś więcej odsłon, ale wiele osób pewnie czuje niesmak po takim zagraniu, tak jak ja

A tak swoją drogą, to sokół wędrowny pikuje z prędkością też powyżej 320 km/h. Rekord to bodajże 389 km/h i co tutaj o takie powiązanie się, jakie sugeruje autor. Więc sama informacja też nie potwierdza, że to najszybsze zwierzę 

Portret użytkownika SurvivorMan

Tytuł rodem z jakiegoś

Tytuł rodem z jakiegoś clickbaita... Jak już w tym kierunku idziemy, to nie ma najszybszego zwierzęcia na Ziemi niż gatunek o nazwie TEŚCIOWA! One chlapią ozorem w takim tempie, że ta mrówa przy nich to leniwiec!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika YaHu

Tym można by prać umysły

Tym można by prać umysły Smile Mówimy tu o tym z jaką prędkością potrafi się poruszać najszybsze zwierzę względem otoczenia ? Czy mówimy tu o prędkości zakleszczania wyżuwaczek mrówki "draculi", bo jeśli o tym drugim to naukowcy muszą wziąć pod uwagę ruch wirowy galaktyki i wiele innych czynników taki jak humor mrówki, płeć i status społeczny. Oraz czy wpada jej mózg w rezonans w wypadku gdy kleszcze wpadają w drgania po próbie ugryzienia zbyt twardego pancerza. Smile

Portret użytkownika Rozer

I już wiesz dlaczego tam

I już wiesz dlaczego tam grdzie pojawia się mrówa dracula nie przertwa żaden drapieżnik... bo one popylają tak szybko, że taki gepard załapie się tylko na resztki zdobyczy. Swoją drogo nie wiedziałem, że na żuwaczkach można tak zasówać. Może zamiast Kubicy puścili by wyścigi mrówek w TV, prędkości podobne...

...taki to artykół jest.

 

 

 

 

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Skomentuj