Naukowcy odkryli nowe najszybsze zwierzę na świecie

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Naukowcy odkryli najszybciej poruszające się zwierzę na świecie. Po raz kolejny okazało się, że prędkość nie zawsze zależy od rozmiaru.

Badacze ustalili, że mrówka, znana w środowisku naturalnym jako dracula, potrafi poruszać swoimi żuwaczkami 5000 razy szybciej niż mrugnięcie okiem, z prędkością ponad 320 km/h. Malutki owad jest o wiele szybszy od geparda, który maksymalnie może rozwinąć prędkość około 96 km/h. 

 

Naukowcy sądzą, że gatunek mrówek, zamieszkujący terytorium Afryki, Australi i Azji Południowo-Wschodniej, wykorzystuje swoje niezwykle szybkie szczęki do wbijania się w potencjalną zdobycz. Andrew Suarez z Uniwersytetu w Illinois uważa, że ich potężne żuwaczki działają jak pułapka na myszy, a pełny ruch trwa 23 mikrosekundy. Następnie mrówki używają jadu do ogłuszenia swojej ofiary.

Gatunek nieprzypadkowo odziedziczył swoją nazwę po słynnym filmowym wampirze. Mrówki dracula charakteryzują się dość niezwykłymi nawykami żywieniowymi. Królowe i robotnice praktykują formę kanibalizmu, ponieważ żywią się hemolimfą, czyli krwią innych owadów, a często nawet własnego potomstwa.

 

Mrówki dracula zdystansowały owady z gatunku Odontomachus, które do tej pory posiadały miano najszybciej poruszającego się zwierzęcia na świecie. Ustalono, że prędkość osiągana przez dracule jest trzykrotnie większa.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.