Naukowcy odkryli nową przyczynę wymierania pszczół i innych owadów zapylających

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Być może odkryto prawdziwą przyczynę masowego wymierania pszczół – ma nią być wirus owadów bzygowatych, którym pszczoły zarażają się poprzez żerowanie na tych samych kwiatach. Naukowcy sądzą, że wirus powoduje u owadów śmiertelne infekcje.

 

Pszczoły i inne owady zapylające mają kluczowe znaczenie dla większości światowych upraw. Dlatego wyjątkowy niepokój budzi fakt, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci ilość pszczół diametralnie zmalała – między innymi w wyniku niszczenia ich siedlisk, stosowania pestycydów, ale jak widać także z powodu chorób owadów.

 

Bzygowate to rodzina owadów zapylających z rzędu muchówek, które wyglądem przypominają osy, pszczoły oraz trzmiele. Zakażone wirusem gatunki owadów bzygowatych, które odkryli naukowcy z Uniwersytetu Holloway w Londynie, migrują po całej Europie. Poruszają się one o wiele dalej, niż na przykład pszczoły miodne, choćby między Wyspami Brytyjskimi a Morzem Śródziemnym, przez co łatwo roznoszą chorobę.

W sumie istnieje około 300 gatunków owadów, które są nosicielami wirusa, korzystając z tych samych kwiatów, co pszczoły. Wirus powoduje u owadów chorobę, która między innymi deformuje im skrzydła, co prowadzi do szybkiej śmierci lub wyrzucenia z ula. Póki co naukowcy nie podają informacji na temat tego, co zamierzają zrobić z nowo pozyskaną wiedzą. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Sakala

Nima uli nima pszczół.

Nima uli nima pszczół.

Kiedyś "jak byłem gówniorzem" to przy co 10 haupie na wsi mieli ul, bo se z niego miód zbierali. Tak samo jak krowy, kury ... . Teraz wszystko unijne globalne i na dopłaty, mentalność też inna bo lepiej w korpo zarobić i mieć wyjebane, i mamy efekty. Nie mówię że trzeba zacząć chodować pszczoły przy domu ale też nie dziwmy się że ich jest mniej. Druga sprawa to pola na których też były dzikie gniazda tych kochanych owadów. Pryskanie i zaoranie.

Portret użytkownika etam@plusnet.pl

,,Głównym mechanizmem

,,Głównym mechanizmem działania glifosatu jest hamowanie aktywności syntazy  5-enolopirogronianoszikimo-3-fosforanu (5-enolpyruvylshikimate-3-phosphate – EPSP), który jest kluczowym enzymem szlaku szikimowego występującego we wszystkich mikroorganizmach bakteriach , grzybach i  roślinach. Enzym ten nie występuje u zwierząt, dlatego glifosat ze względu na główny mechanizm działania uznawany jest za nietoksyczny dla zwierząt ''. Jak nie toksyczny jak wybija naturalną florę przewodu pokarmowego ludzi i pszczół też, a ta jest odpowiedzialna za układ odpornościowy . 

Portret użytkownika em

Przez ostatnie 10 lat badań

Przez ostatnie 10 lat badań wielokrotnie ogłaszano, że wymieranie pszczół nie ma nic wspólnego z drobnoustrojami. Natomiast raz, kilka lat temu, ktoś upublicznił wyniki, z których wynikało, że zabija je chemia - szczególnie glifosat (natychmiast to zresztą zdementowano). No i w końcu wynaleziono winnego wirusa. A już byłam przekonana, że jak zwykle skończy się na Wenus i gazie bagiennym.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj