Naukowcy odkryli nieznany gatunek gibona sprzed milionów lat

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Paleontolodzy odkryli nieznany wcześniej gatunek przodków współczesnych gibonów. Nowa skamielina pozwala nam prześledzić ewolucję małp i wyjaśnić przebieg ich migracji z Afryki do Azji.


Naukowcy z Arizona State University prowadzili wykopaliska w Indiach w 2015 roku. To właśnie wtedy, odkryli ząb nieznanego wcześniej gatunku małpy. Analizując skamielinę, paleontolodzy uzyskali wiele ważnych informacji o nowym naczelnym. Został nazwany Kapi ramnagarensis na cześć miasta Ramnagar, w pobliżu którego dokonano znaleziska. Naukowcy opublikowali artykuł na jego temat w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B.


Ustalenie dokładnego miejsca nowego gatunku w drzewie genealogicznym małp zajęło dużo czasu. Zęby trzonowe zostały sfotografowane, a tomografia komputerowa zeskanowana i porównana z próbkami zębów żywych i wymarłych małp, aby ujawnić ważne podobieństwa i różnice w ich anatomii. naukowcy znaleźli przekonujące dowody na to, że właściciel zęba jest bezpośrednim krewnym gibonów. Wiek znaleziska to 13 milionów lat, co jest niemałym zaskoczeniem, bo do tej pory, najstarsi przedstawiciele tej rodziny pochodzą sprzed siedmiu milionów lat.


Wiek skamieniałego zęba odpowiada również wiekowi szczątków niektórych małp człekokształtnych, które w tym czasie migrowały z Afryki do Azji. Oznacza to, że gibony zmieniły swój region zamieszkania wraz z innymi małpami człekokształtnymi. Nowe odkrycie pomoże naukowcom lepiej zrozumieć historię ewolucji naczelnych i dokładniej śledzić ich migracje, które ostatecznie doprowadziły do ​​zasiedlenia przez ludzi i małpy znacznej części kontynentu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj