Naukowcy odkryli nieznany gatunek dinozaura

Kategorie: 

Źródło: Dr Gregory Funston / PA Wire

Szkielet nieznanego wcześniej gatunku dinozaura, który żył ponad 68 milionów lat temu, został odkopany na pustyni Gobi w Mongolii przez zespół z Uniwersytetu w Edynburgu. Badacze nadali mu nazwę Oksoko avarsan.


W przeciwieństwie do najbliższych krewnych owiraptorów, zwierzęta mają o jeden palec mniej na przednich łapach. Paleontolodzy zidentyfikowali cztery pełne dwumetrowe szkielety dinozaurów. Zgodnie z wynikami analizy żyły około 68 milionów lat temu.

Przodek nowego gatunku
Źródło: Jaime A. Headden

Zdaniem naukowców, brak palca u tych gadów, wskazuje na adaptację do warunków późnej kredy. Co ciekawe, nie przedstawiciele tego gatunku nie posiadały zębów, a zamiast nich miały jedynie dzioby przypominające te należące do dzisiejszych papug. Badanie na ten temat, zostało opublikowane w czasopiśmie Royal Society Open Science.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj