Naukowcy odkryli nieoczekiwanie, że Ocean Spokojny wychładza się

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Eksperci z Instytutu Oceanograficznego Woods Hole na Uniwersytecie Harvarda odkryli dowody na ochładzanie się głębin oceanicznych. Zaskakujące odkrycie tłumaczą oddziaływaniem Małej Epoki Lodowcowej z XVII wieku.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science, Jake Gebbie i Peter Huybers opisują swoje badania nad temperaturami panującymi w Oceanie Spokojnym w ciągu ostatnich 150 lat.

 

Wcześniejsze analizy sugerowały, że cyrkulacja wody w Pacyfiku jest bardzo powolna i musi upłynąć wiele czasu, aby woda głębinowa przemieściła się. Jest tak dlatego, że cyrkulacja następuje tylko od południa, co oznacza, że ​​woda na powierzchni ma bardzo dużo czasu, aby dotrzeć do dna – być może nawet kilkaset lat.

Tego odkrycia dokonali w 2012 roku Gebbie i Huber. Naukowcy odkryli, że temperatura wody na dnie Pacyfiku może pokazać, jakie temperatury panowały na powierzchni wody setki lat temu.

 

Naukowcy uzyskali dane od międzynarodowego konsorcjum o nazwie Program Argo. Program ten zakładał wykonywanie pomiarów temperatury oceanu do głębokości około dwóch kilometrów.

 

Jako odniesienie porównawcze naukowcy uzyskali także dane zebrane przez załogę HMS Challenger w okresie od 1872 do 1876 roku. Naukowcy wykorzystali dane z obydwu projektów do zbudowania modelu komputerowego mającego naśladować cyrkulację wody w Oceanie Spokojnym przez ostatnie półtora wieku.

Model pokazał, że Ocean Spokojny ochłodził się w ciągu ubiegłego wieku. Zmiany temperatury dotyczyły głębokości od 1,8 do 2,6 km. Dokładna wartość ochłodzenia nie jest znana, jednak naukowcy sugerują, że jest to najprawdopodobniej przedział od 0,02 do 0,08 °C. Takie chłodzenie wynika prawdopodobnie z Małej Epoki Lodowcowej, która trwała od około 1300 r. do 1870 r.

 

Poprzedni okres jest znany jako Średniowieczne optimum klimatyczne, które spowodowało, że głębokie wody Oceanu Spokojnego ogrzały się tuż przed ochłodzeniem, którego obecnie doświadcza.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika kapitan ameryka

Ekologia i nasze w niej

Ekologia i nasze w niej działania to próba zatrzymania tego patologicznego procesu, który wiedzie do zniszczenia ziemi i nas samych. Właściwa ekologia to nie tyle oczyszczenie kominów, ile oczyszczenie naszych umysłów i dusz. Nie ma uleczenia planety bez zmiany świadomości. A oto  moje jedenaste przykazanie nie będziesz rabował ziemi, ani niszczył życia na niej.Musimy stworzyć nowy kościół w którym cała ziemia jest wielką świątynią w tej świątyni musimy być jak dzieci (boga), a nie bękarty z łoża (lucyfera).

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika r.abin

Masa atmosfery wynosi 5,25x10

Masa atmosfery wynosi 5,25x10^18kg, a masa (samych) oceanów 1,25X10^21. Wychodzi, że wody jest powyżej 300x więcej od powietrza. Temperatura wody morskiej jest więc lepszym wskaźnikiem długofalowych zmian klimatycznych Ziemi. Dlaczego więc "Złowróżbni Prorocy" klimatyczni, straszą nas katastrofalnym ociepleniem kimatu - gdy ocean się oziębia?

Skomentuj