Naukowcy odkryli nieoczekiwaną funkcję bólu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Neurony bólu w jelicie myszy regulują obecność ochronnego śluzu w normalnych warunkach i stymulują komórki jelitowe do wydzielania większej ilości śluzu w stanach zapalnych. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Harvard Medical School w trakcie eksperymentów na myszach. Wyniki prac naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Cell.

 

Jelita i drogi oddechowe zawierają komórki kubkowe, które wydzielają śluz złożony z białek i cukrów. Działa jak powłoka ochronna, która chroni powierzchnię narządów przed uszkodzeniem. Naukowcy odkryli, że powierzchnie komórek kubkowych zawierają receptor RAMP1, który odpowiada za reakcję komórki na neurony bólowe, które są aktywowane przez sygnały dietetyczne i mikrobiologiczne, nacisk mechaniczny, stymulację chemiczną lub nagłe zmiany temperatury.

 

Receptory te są powiązane z substancją chemiczną CGRP uwalnianą przez neurony bólu. Naukowcy odkryli, że RAMP1 jest również obecny w ludzkich i mysich komórkach kubkowych, co czyni je wrażliwymi na sygnały bólu. Myszy pozbawione neuronów bólu lub CGRP były bardziej podatne na zapalenie jelit. Kiedy naukowcy podawali CGRP sygnalizujące ból zwierzętom pozbawionym neuronów bólowych, myszy doświadczyły szybkiej poprawy produkcji śluzu.

 

Odkrycie to pokazuje, że CGRP jest kluczowym inicjatorem kaskady sygnalizacyjnej, która prowadzi do wydzielania ochronnego śluzu.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q.

Najgłupsze jest to że w

Najgłupsze jest to że w reklamach promuje się masę środków przeciwbólowych a nikt nie mówi: jeśli coś boli to zainteresuj się dlaczego ? Co robią tabletki przeciwbólowe ? - zagłuszają sygnał ostrzegawczy ciała. Ludzie wolą być oszukiwani i sami też lubią się oszukiwać bo boją się prawdy i tego co ona oznacza. Z tego samego powodu taką popularność zyskały wszelkie substancje narkotyczne. Jeśli człowiek ucieka przed samym sobą, jak może się dogadać z kimś innym ? 

Nad wejściem do jednej ze starożytnych Greckich świątyń widniał wykuty w kamieniu napis: Poznaj siebie. - To jest motto godne światyni ! Potem nastała "era" żydowskiego ewangelizowania.. i starożytna mądrość przepadła.

Ps. Jeśli chcesz oczyścić się energetycznie (ogólnie odstresować) idź do lasu pooddychać olejkami eterycznymi, które o tej porze są w obfitości. Warto też udać się  w kierunku linii wysokiego napięcia i stanąć pod takim słupem (gdzie nie ma krzaków) - ustawiając się centralnie pod jego szczytem (spójrz na kratownicę w górze), postój tak czas jakiś... poczujesz kiedy odejść. 

Kto czuje więź jedności z naturą - nigdy nie będzie sam.. 

Portret użytkownika astrospasto

Prościej mówiąc, biorąc

Prościej mówiąc, biorąc tabletki przeciwbólowe zaburzamy przekazywanie impulsów które sprawiają, że organizm sam się zaczyna w pewnym stopniu naprawiać. Czy to produkując "śluz" czy wysyłając odpowiednie komórki do niwelowania zapalenia w orgaznizmie gdzie występuje ból. 

Portret użytkownika ba

Ból  musi istnieć , to

Ból  musi istnieć , to ochrona ludzkiego ciała ,  bez odczuwania  bólu  wsadziłbyś przypadkowo rękę do wrządku czy ognia i niewiedziałbyś ze sie gotuje czy pali :

Psalm 139: 16  Oczy twoje widziały nawet mój zarodek,+a w twej księdze były zapisane wszystkie jego cząstki —w dniach, gdy się kształtowały+i nie było jeszcze ani jednej z nich.

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Skomentuj