Naukowcy odkryli, największe na świecie zgromadzenie ośmiornic

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Ośmiornice przeważnie mają samotny tryb życia. Naukowcy rzadko widują ich stada. Jednak na początku 2018 roku udało im się odnaleźć u wybrzeży Kostaryki grupę kilkuset ośmiornic. 

 

Już samo to było dla ekspertów wielkim zaskoczeniem, a co dopiero późniejsze odkrycie z tym związane. Specjaliści zrozumieli, że udało im się znaleźć „przedszkole” ośmiornic i tam ponad tysiąc jaj z których wylęgną się młode ośmiornice. 

 

Młodzi rodzice ułożyli jaja na pęknięciach wygasłego wulkanu podwodnego Davidson. Znajduje się on na głębokości 3,2 km. Do obserwacji podwodnych mieszkańców użyto pojazdów głębokiego nurkowania „Hercules”. Naukowcy zauważyli pewne migotanie wokół jednej z ośmiornic, więc sugerują, że pod nimi krąży ciepła woda, którą ogrzewa wulkan.

 

Jeśli ich hipoteza o ciepłej wody zostanie potwierdzona, to będzie oznaczało, że ośmiornice celowo szukają ciepła dla inkubacji ich jaj. Film pokazuje, że są one dobrze rozwinięty i mają zdrowy wygląd. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj