Naukowcy odkryli kolejną potencjalnie tykającą bombę zegarową w USA, wulkan w Dolinie Śmierci

Kategorie: 

betchaitluc.wordpress.com

Geolodzy stwierdzili, że prawie kilometrowy krater Ubehebe, utworzony jak sądzono przez wybuch prehistorycznego wulkanu, powstał w istocie znacznie później, niż wcześniej sądzono i że warunki na powtórzenie tej erupcji mogą istnieją do dziś.

 

Do tej pory, geolodzy nie byli pewni, co od wieku głębokiego na 600-metrów krateru, który powstał, gdy rosnący pióropusz magmy dotarł do rezerwuaru wód podziemnych, co wytworzyło eksplozję. Najczęściej szacowano to zjawisko na około 6000 lat, częściowo w oparciu o przedmioty znalezione pod gruzem, które musiały należeć do rdzennych mieszkańców Kalifornii. 

 

Obecnie zespół z siedzibą w Lamont-Doherty z Columbia University Earth Observatory wykorzystał izotopy w skałach wydmuchiwane z krateru, aby pokazać, że powstał zaledwie 800 lat temu, około roku 1200. To geologiczny młodzik a dodatkowo oznacza to, że prawdopodobnie może mieć jeszcze trochę wigoru. Ponadto naukowcy uważają, że jest wciąż za mało wód gruntowych i magmy, aby mogło dojść do ewentualnej reakcji. 

 

Badanie pojawiło się w bieżącym wydaniu czasopisma Geophysical Research Letters. Ubehebe (TY-bee-Hee-bee) jest największym z kilkunastu takich kraterów, skupionych w ciągu około 3 kilometrów kwadratowych Death Valley National Park. Brutalne mieszanie się magmy i wody, doprowadziło do wybuchu phreatomagmatycznego, który wysadził dziurę w skale osadowej i zaczął emitować przegrzaną parę wodną, popiół wulkaniczny i trujące gazy, takie jak dwutlenek siarki.

 

Współautor badania Brent Goehring, (obecnie w Purdue University) mówi, że taka eksplozja przypominałaby dla obserwatora wybuch bomby atomowej. Pojawiłby się grzyb, a następnie fala uderzeniowa i opad materiału skalnego oraz wulkanicznego, który byłby zdolny do ciskania fragmentami z prędkością do kilkuset kilometrów na godzinę. 

 

Źródłohttp://http://www.physorg.com/news/2012-01-death-valley-big-volcanic-explosion.html

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika edmund

Wiele obszarów Doliny Śmierci

Wiele obszarów Doliny Śmierci jest ściśle zamknięte dla gapiów, nie wolno wnosić takze sprzętu pomiarowego (specjalne zezwolenia federalne), nie wolno kopać itp. czemu?
Pewnie temu, że to teren licznych eksplozji jądrowych w zamierzchłych wiekach. Potwierdzają to stare badania (nowych oficjalnie nie ma). 
I chyba ten krater to też po wybuchu jądrowym a nie parowym. Charakterystyczne jest tłumaczenie owego pana naukowca, że "przypomina to wybuch bomby atomowej"  -- no a co ma przypominać??? 
Klasyka urabiania umysłu - wpoić ludziom, że para i atom dają takie same kratery, takie same rozkłady skał, itp.  i nie wspomnieć o chocby zeszkleniach i ruinach stopionych budowli (a jest tam tego trochę), nawet specyficznie skamieniałe szkielety ludzi są - i dobrze w gaigera dają.
 
 

Portret użytkownika lukas

"utworzony jak sądzono przez

"utworzony jak sądzono przez wybuch prehistorycznego wulkanu, powstał w istocie znacznie później" "szacowano to zjawisko na około 6000 lat" " że powstał zaledwie 800 lat temu, około roku 1200" No to 6000 lat czy 800 lat to chyba nie czasy prehistoryczne ? Chyba, że Ja o czymś nie wiem Smile

life is for living - live your life - life is good

 

 

Skomentuj