Kategorie:
Rosyjscy astronomowie wraz z zagranicznymi naukowcami odkryli, że jeśli supernowa znajduje się około 50 lat świetlnych od Ziemi, może spowodować masowe wymieranie gatunków. Stanowisko to potwierdza artykuł z „Astrophysical Journal”.
W zeszłym roku astronomom udało się znaleźć pierwsze ślady faktu, że około 2,6 i 8,7 miliona lat temu powierzchnia Ziemi i innych planet Układu Słonecznego była bombardowana promieniami relatywnie bliskich supernowych. Ślady tych rozbłysków zostały znalezione w przestrzeni kosmicznej przez satelitę ACE, na dnie oceanów Ziemi, a nawet w próbkach skał przywiezionych na Ziemię przez wyprawy programu Apollo.
Początkowo naukowcy wierzyli, że eksplozje gwiazd miały miejsce w odległości około 300–600 lat świetlnych od Ziemi. Adrian Melott i inni naukowcy, w tym rosyjski astrofizyk Dmitrij Semikoz z NNIU MEPhI w Moskwie, rok temu obliczyli ich konsekwencje dla życia na Ziemi. Eksperci doszli do wniosku, że wybuchy te nie mogły zniszczyć warstwy ozonowej ani całej atmosfery planety, ale znacząco przyspieszyły tempo ewolucji i mogłyby być impulsem dla narodzin ludzkości.
W nowej pracy zespół Melotta zmuszony był do rewizji prognoz, gdyż okazało się, że wcześniejsza supernowa wybuchła w odległości 150 zamiast 300 lat świetlnych od Ziemi. Taka niewielka odległość między martwą gwiazdą a naszą planetą sprawiła, że naukowcy zastanawiali się nad tym, czy mogło to spowodować masowe wyginięcie zwierząt.
Zdaniem autorów artykułu takie „bombardowanie” Ziemi przez ciężkie cząstki, nie tylko zwiększa gromadzenie się mutacji w zwierzęcych DNA, ale także pożarów spowodowanych przenikaniem promieniowania kosmicznego do dolnych warstw atmosfery. Gęstość warstwy ozonowej zmniejszy się o 25% przez dziesiątki tysięcy lat. Liczba ta jest niebezpiecznie zbliżona do poziomu, który powoduje wyginięcie całego życia na Ziemi (33%).
Jak zauważają naukowcy, ślady tych wydarzeń zostały odnalezione w Afryce w skałach, które powstały 2.1-2.6 miliona lat temu. W tym czasie większość lasów kontynentu zniknęła, w tym z powodu pożarów, a wiele gatunków dużych zwierząt zniknęło lub zostały zastąpione gatunkami krótkotrwałymi mniej podatnymi na raka i mutacje. Astronomowie podkreślają, że eksplozje gwiazd w podobnych odległościach nie zagrażają Ziemi. Należy jednak wziąć ten czynnik pod uwagę w badaniach o możliwym wpływie supernowych na ewolucję życia na naszej planecie i wyginięcie gatunków w przeszłości.
Ocena:
Opublikował:
B
Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl |
Komentarze
Skomentuj