Naukowcy odkryli jak wytworzyć alkohol z powietrza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy obwiniają emisję dwutlenku węgla o spowodowanie globalnego ocieplenia. Dlatego liczne zespoły badawcze zastanawiają się w jaki sposób można przechwycić ten gaz cieplarniany i wykorzystać go w praktyce. Jeden z nich zakłada... produkcję alkoholu.

 

Sekwestracja dwutlenku węgla to proces polegający na oddzieleniu i wychwyceniu CO2 ze spalin. Chodzi o to, aby dwutlenek węgla nie przedostał się do atmosfery. Przeważająca większość CO2 jest składowana w specjalnie zaprojektowanych podziemnych magazynach, gdzie po jakimś czasie zamienia się w ciało stałe. Jednak pierwiastek ten można wykorzystać w sposób pożyteczny np. w przemyśle energetycznym, chemicznym lub spożywczym.

 

Ming Ma, doktorant na Uniwersytecie Technologicznym w Delfcie w Holandii i jego zespół opracował nową metodę kontrolowania procesu zwanego elektroredukcją, który pozwala przekształcić CO2 w inne rodzaje molekuł. W zależności od tego jaki metal zostanie wykorzystany w trakcie procesu, możemy uzyskać różne rezultaty. Przykładowo stosując w elektroredukcji miedziane nanorurki, z dwutlenku węgla uzyskamy węglowodory, zaś z pomocą nanoporowatego srebra otrzymamy tlen.

 

Ming Ma wykazał, że zmieniając metale oraz długość nanorurek wykorzystywanych w tym procesie można wpływać na potencjał elektryczny podczas reakcji i uzyskać dowolny produkt oparty na węglu. Można do nich zaliczyć np. etanol (C2H5OH), metanol (CH3OH) lub kwas mrówkowy (CH2O2). Ma wraz ze swoim zespołem wciąż pracuje nad odkryciem - stara się ulepszyć cały proces i wprowadzić go w życie. Produkcja alkoholu z gazu cieplarnianego jakim jest dwutlenek węgla to z pewnością dobre rozwiązanie.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika Takitam

Ciekawa technologia, bardzo

Ciekawa technologia, bardzo droga - tylko PO CO ???. Z nadmiarem CO2 przyroda zawsze sobie poradzi wzrostem szaty roślinnej na ziemi która to buduje się za pomocą fotosyntezy z węgla pozyskanego z CO2 oddając przy tym "odpadowy" tlen do atmosfery - więc wcale nie trzeba "nadmiaru" CO2 przerabiać na alkochol czy inne węglowodory w dodatku porypanymi i drogimi technologiami. A całe to globalne ocieplenie jest globalnym ocipieniem społeczeństwa - jak zauważył to któryś z moich przedmówców, a raczej "przedpiszczów". Obieg węgla w przyrodzie jest obiegiem życia - i nie zmienią tego faktu głosiciele globalnego ocieplenia.

Portret użytkownika opinia

Nano rurki, kompozyty i

Nano rurki, kompozyty i kwantowe komputery. Pozwól się rozwijać nauce. Nie po to przeznaczamy miliony z naszych podatków na naukowe granty i konferencje, żeby jakiś Kazik sobie pędził bimber za stodołą w lesie.

Portret użytkownika euklides

Co tam, że podczas spalania

Co tam, że podczas spalania powstają toksyczne związki, co tam, że przemysł i rolnictwo emitują tony toksycznych związków... zybiaki z jakiegoś powodu uwzięły się na życiodajny CO2. Dobrze było by poznać ten powód, bo to co leży na dnie afery CO2 z pewnością nie jest normalne.

Portret użytkownika osa

Kompromitujący poziom

Kompromitujący poziom artykułu. Ktoś kto nie pojął chemii na podstawowym poziomie może powinien pisać o modzie?
Z całą pewnością żadne miedziane nanorurki i CO2 nie wystarczą nigdy w tym wszechświecie do produkcji węglowodorów...

Portret użytkownika minoduesp

A co im CO2 przeszkadza ,

A co im CO2 przeszkadza , jest go w powietrzu zaledwie 0.04 % to tyle co NIC a bez niego rośliny umrą z głodu. Problemem są za to wszechobecne samoloty pasarzerskie - także te ,które coś tam rozpylają (!) bo zostawiają swoje spaliny na b.dużej wysokości ,gdzie tworzą pewnego rodzaju "kopułę" spalin pomieszanych z parą wodną , która to zawiesina już tam pozostaje na zawsze (!) co widać - bo "niebo" już od wielu lat nie jest błekitne i "głębokie" w bezchmurne dni tylko "mleczne" . 

Portret użytkownika StopNWO

"Produkcja alkoholu z gazu

"Produkcja alkoholu z gazu cieplarnianego jakim jest dwutlenek węgla to z pewnością dobre rozwiązanie." CO2 nie jest gazem cieplarnianym, jest gazem życia, bez którego nie istnielibyśmy. CO2 demonizują nieuki i prostytutki intelektualne, dla zmylenia przeciwnika nazywane "Naukowcami" 

Skomentuj