Naukowcy odkryli jak stworzyć baterię która przetrwa 200 tysięcy cykli ładowania

Kategorie: 

Źródło: Steve Zylius/University of California, Irvine

Dzisiejsze baterie litowo-jonowe mają to do siebie, że po krótkim czasie użytkowania nadają się na śmietnik. Wystarczy kilka tysięcy cykli ładowania i już musimy zaopatrzeć się w nową. Jednak najnowsze osiągnięcie naukowców z Uniwersytetu w Irvine w Kalifornii może rozwiązać ten problem raz na zawsze.

 

Zespół badawczy stworzył rewolucyjną baterię, która potrafi przetrwać aż 200 tysięcy cykli ładowania, po czym traci tylko 5% pojemności. Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, ale żeby było jeszcze ciekawiej, nawet sami odkrywcy są tym faktem mocno zaskoczeni.

Źródło: Rajen Dutta/University of California, Irvine

Naukowcy od dawna próbowali zastąpić łatwopalny i wrażliwy na zmiany temperatury lit złotymi nanodrucikami. Niestety ten drugi materiał również nie jest idealny - ze względu na rdzewienie, baterie oparte o nanorurki mogą przetrwać tylko kilka tysięcy cykli.

 

Dlatego specjaliści z Uniwersytetu w Irvine w Kalifornii pokryli nanorurki tlenkiem manganu i nałożyli warstwę żelu elektrolitowego. Połączenie to stworzyło swego rodzaju ochronę przed rdzewieniem. To właśnie dzięki temu bateria w takim stanie może przetrwać aż 200 tysięcy cykli ładowania, a być może jeszcze więcej.

 

Jeśli akumulatory tego typu mają kiedykolwiek znaleźć się w naszych urządzeniach, złoto należałoby zastąpić innym metalem gdyż ich produkcja byłaby bardzo droga. Naukowcy chcą również przeprowadzić odpowiednie badania aby zrozumieć jak dokładnie działa ich system. Niestety raz na jakiś czas słyszymy o nowych, wręcz rewolucyjnych bateriach które mogą odmienić nasz świat, ale każdy taki projekt po prostu znika bez dalszych wieści a akumulatorów jak nie było tak nadal ich nie ma.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

Przed kilku laty na tych

Przed kilku laty na tych łamach czytałem o wynalazku Japończyka który zmadował "wieczną" baterię na...wodę!! Wystarczy sukcesywnie dolewać do niej niewielką ilość wody by wytwarzała prąd o zadanym napięciu... i cisza absolutna zapanowała nad tym absolutnym wynalazkiem...

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

A i te obecne baterie

A i te obecne baterie wyrzucamy z dość jeszcze sporą pojemnością bo...na bateriach o V~1,2-1,3V urządzenia już nie chcą działać i nie są wyposażane w elektr. "podnośniki" spadającego napiecia tak długo by max. "wydoić" je przez wyrzuceniem...

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika Waldorfus

Kupić nie po to aby sprzedać

Kupić nie po to aby sprzedać

Niejeden pomysł kupiony jest przez korporację tylko po to, aby wylądował w głębokiej szufladzie globalistów. Idealna bateria zrujnowała by ich finansowo. Włożyli przecież mnóstwo forsy w już działające linie produkcyjne.

A my, dzięki nim – globalistom – nowoczesnej masonerii – dalej pojedziemy na pierdzącym, 150 letnim silniku spalinowym, którego to bogate snoby, uważają za ósmy cud świata i święty ołtarz; nakręcając na niego koniunkturę, prowokując modę; modę na cztery kółka i pierdzący silnik.

 

Egzystencja Minerwa: Ziemio! – tyle razy do ciebie wracałam... Kiedyś, na pewno znowu się spotkamy – powiedziała gdy odchodziło Spełnienie Ziemia.

Portret użytkownika sky99

Bateria ogniwo czy akumulator

Bateria ogniwo czy akumulator? Zastanów sie autorze.

Bo Bateria to zespół składający się z jednakowych elementów na przykład ogniw, dział, oddziałów, zaworów, komór czy klatek.

Ogniwo od akumulatora różni się i to znacznie.

Czytaja to dzieci i przyswajają sobie przez to mylną wiedzę. A potem taki chce zabłysnąć na lekcji Język

 

 

Strony

Skomentuj