Naukowcy odkryli, jak powstała Wielka Rafa Koralowa

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego odkryli, że Wielka Rafa Koralowa u wybrzeży Australii powstała z powodu wyspy Fraser. Prace naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience.

 

 

Rafa powstała około 500 000 lat temu, w czasie, gdy warunki nie sprzyjały energicznemu wzrostowi koralowców. To zdezorientowało naukowców, ponieważ przez długi czas nie mogli ustalić przyczyn tak rozległego wzrostu.

 

Jednak obecnie badacze uważają, że kluczową rolę odegrała w tym piaszczysta Fraser Island o powierzchni 1,7 tys. miejsce formacji ze względu na prąd północny. Ponadto piasek wchłonąłby bogaty w węglany osad potrzebny do wzrostu koralowców.

 

Naukowcy sprawdzili analizę skał z wyspy, która wykazała, że ​​Fraser pojawił się 0,7-1,2 mln lat temu - kilkaset tysięcy lat przed Wielką Rafą Koralową.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj