Naukowcy odkryli fale grawitacyjne o wysokiej częstotliwości

Kategorie: 

Źródło: R. Hurt-Caltech/JPL

Naukowcy z Australii dokonali rzadkiego odkrycia. Nowy projekt wykrył fale grawitacyjne o wysokiej częstotliwości, które mogą pochodzić z pierwotnych czarnych dziur lub chmur cząstek ciemnej materii.

 

Istnienie fal grawitacyjnych, tzw. zmarszczek w czasoprzestrzeni, zostało przewidziane przez Alberta Einsteina i jego ogólną teorię względności. Źródłem tych fal jest ciało poruszające się z przyspieszeniem. Abyśmy mogli zaobserwować efekty, ciało musi mieć bardzo duże przyspieszenie i ogromną masę, co sprawdza się w przypadku czarnych dziur.

 

Fale grawitacyjne zostały po raz pierwszy wykryte w 2015 roku (zjawisko zostało oficjalnie potwierdzone w 2016 roku). Od tamtej pory fizycy dokonali dziesiątek detekcji, głównie dzięki urządzeniom takim jak LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory). Wykrywane dotychczas fale były przypisywane kolizjom czarnych dziur i gwiazd neutronowych. Teraz nowy projekt wskazuje na zupełnie nowe zjawisko.

Zespół naukowców z ARC Centre of Excellence for Dark Matter Particle Physics i Uniwersytetu Australii Zachodniej pracujący przy nowym detektorze fal grawitacyjnych BAW (Bulk Acoustic Wave) wykrył fale grawitacyjne o wysokiej częstotliwości. Nowe urządzenie zawiera dysk z kryształu kwarcu, który wibruje z wysoką częstotliwością pod wpływem przechodzących przez niego fal akustycznych.

 

Zjawisko to generuje ładunek elektryczny, który może zostać odebrany przez dwie płyty dociśnięte do dysku kwarcowego. Sygnał ten przechodzi następnie do nadprzewodzącego urządzenia do interferencji kwantowej (SQUID), które wzmacnia sygnał, dzięki czemu może zostać wyłapany przez detektor.

 

Urządzenie BAW zarejestrowało dwa sygnały podczas eksperymentów, które trwały 153 dni. Pierwszy wykryto 12 maja 2019 roku, a kolejny 27 listopada. Oba przypadki cechowały się wysoką częstotliwością na poziomie około 5 MHz. Naukowcy nie mają pojęcia, czym mogą być te sygnały, ale przypuszcza się, że mogą pochodzić z pierwotnych czarnych dziur, które powstały w ciągu milisekund od Wielkiego Wybuchu i mogły stać się zarodkami supermasywnych czarnych dziur w centrach galaktyk. Drugą możliwością jest chmura cząstek ciemnej materii. Naukowcy zapowiadają dalsze eksperymenty, bez których nie uda się wyjaśnić tego nowego zjawiska.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika vv vv

.. akutrat w tym przypdku  to

.. akutrat w tym przypdku  to nie  fale grawitacji, tylko rozkład nadmiaru energi po wybuchu gwiazdy,.. zbyt mały by utorzyć fale, czasoprzestrzenne zmarszczki... ponadto badanie  oscylacji jonów czy innych cząstek niezbilansowanych elektrycznie nie jest i nigdy nie będzie detektorem fal grawitacyjnych.. kolejne naukowe pudło wynikające z intelektualnych braków fspulcieśnich naókofcuf..

Portret użytkownika vv vv

.. akutrat w tym przypdku  to

.. akutrat w tym przypdku  to nie  fale grawitacji, tylko rozkład nadmiaru energi po wybuchu gwiazdy,.. zbyt mału by utorzyć fale... ponadto badanie  oscylacji jonów czy innych cząstek niezbilansowanych elektrycznie nie jest i nigdy nie będzie detektore fal grawitacyjnych.. kolejne naukowe pudło wynikające z intelekttualnych braków fspulcieśnich naókofcuf..

Portret użytkownika etam@plusnet.pl

Grawitacja nie istnieje .

Grawitacja nie istnieje . Świat jest stworzony z energii fal EM m=E/c↑2 gdzie c↑2 to stała ,która powoduję ,że zależność między masą, a energią jest stałą .Energia promieniowania rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości promieniowania. O przyciąganiu decyduje gęstość materii. Świat będzie istniał tak długo jak się będzie kręcić w atomach. Nie wiadomo co Galileusz miał na myśli mówiąc Eppur si muove :) ,,Jeżeli sądzisz, że wiesz już wszystko, to znaczy, że zostałeś źle poinformowany" chińskie .

Portret użytkownika emel

etam plusnet.pl wrote:

etam plusnet.pl wrote:
Grawitacja nie istnieje
Grawitacją nazywamy bardzo konkretną mierzalną siłę, którą można łatwo zaobserwować.

 

etam plusnet.pl wrote:
Świat jest stworzony z energii fal EM
Nie. Pomijając słowo "stworzony", świat składa się faktycznie z energii, ale nie tylko pochodzącej z elektromagnetyzmu. Jeśli chodzi o oddziaływania podstawowe, oprócz elektromagnetyzmu jest jeszcze odzziaływanie słabe i silne oraz oczywiście grawitacja. Słabe daje się zunifikować z EM, silne - bardzo możliwe, że się da. Wciąż pozostaje problem z unifikacją oddziaływania grawitacyjnego. Ponaddto istnieją inne formy energii. Np. ciemna energia.

 

etam plusnet.pl wrote:
gdzie c↑2 to stała ,która powoduję ,że zależność między masą, a energią jest stałą
Tak, nie wnosisz zbyt wiele do dyskusji pisząc, że stała proporconalności jest stała i powoduje, że zależności w tej proporcji są stałe.

etam plusnet.pl wrote:
Energia promieniowania rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości promieniowania.
Tak, zgodnie ze wzorem E = hv, gdzie v oznacza częstotliwość fotonu, a h jest stałą Planka. Jako bonus: h to stała, która powoduje, że zależność między częstotliowścią, a energią jest stała.

etam plusnet.pl wrote:
O przyciąganiu decyduje gęstość materii.
O przyciąganiu grawitacyjnym decyduje masa (zawartość energetyczna). O przyciąganiu elektrycznym decyduje decyduje ładunek elektryczny, o przyciąganiu silnym decyduje ładunek oddziaływania silnego (tzw. kolor). Wszystkie te zależności zależą jeszcze od odległości między cząstkami.

 

etam plusnet.pl wrote:
Świat będzie istniał tak długo jak się będzie kręcić w atomach.
Świat w sensie Ziemia, czy coś, co nazywamy Wszechświatem? Wszechświat istniał zanim powstały pierwsze atomy i najprawdopodobniej będzie istniał także po rozpadzie ostatnich atomów. 

Skomentuj