Kategorie:
Wizja artystyczna planety GJ 1214b - źródło: NASA, ESA, G. Bacon.
Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, dwa zespoły naukowców odkryły tzw. superziemię, oznaczoną jako GJ 1214b oraz gorącego Neptuna - GJ 436b. Okazało się, że obie planety posiadają w swojej atmosferze grubą warstwę chmur.
Superziemia jest ciałem niebieskim większym od naszej Błękitnej Planety 2.7-krotnie i znajduje się 40 lat świetlnych od nas w konstelacji Wężownika. Natomiast gorący Neptun oddalony jest o 36 lat świetlnych, znajduje się w konstelacji Lwa, jest nieco większy od Neptuna i orbituje znacznie bliżej swojej gwiazdy macierzystej. Powierzchnia planety GJ 436b jest rozgrzana do temperatury powyżej 500 stopni Celsjusza.
Zespoły badawcze nie potrafiły odkryć żadnych śladów chemicznych na obu planetach. Naukowcy uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną byłaby gruba warstwa chmur na dużych wysokościach. Jak twierdzi Laura Kreidberg, która przewodziła drugiej grupie badawczej, na tych odległych planetach można byłoby odkryć bardzo zróżnicowane rodzaje chmur, których nawet nie można byłoby zaobserwować na Ziemi. Uczeni szacują, że chmury te mogą składać się z chlorku potasu lub siarczku cynku.
Na podstawie: Nature
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
Thrive - Wzrost napisy PL -
ViP ~~ Victoria is Peace ~~
Skomentuj