Naukowcy odkryli dlaczego ptaki latają w charakterystycznym kluczu

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com

Dr. Steven Portugal i jego zespół badawczy z Royal Veterinary College in London, wykorzystując elektroniczne czujniki rejestrujące prędkość ptaków odkryli dlaczego istoty te często podczas wędrówki lecą w charakterystycznej formacji V, określanej w ornitologii jako klucz. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature.

 

Naukowcy przeanalizowali grupę 14 ibisów grzywiastych w czasie 43-minutowego lotu migrującego z Austrii do Włoch, w trakcie którego stworzenia te leciały w formacji V. Korzystając ze specjalnego urządzenia śledzono ich lokalizację, prędkość lotu, kierunek oraz częstotliwość uderzania skrzydłami. Uczeni uzyskali w ten sposób dane, które pozwoliły im dojść do wniosku jakie korzyści daje ptakom lot w takiej pozycji.

 

Zwrócono uwagę, że w momencie gdy jeden z ptaków opuszcza skrzydła, tworzy się pod nim wir powietrza, który najpierw opada a zaraz potem unosi się. Ptak lecący za nim dostosowuje ruch skrzydeł tak aby je podnieść w odpowiednim momencie. Unoszący się wir powietrza ułatwia mu lot a ptak oszczędza w ten sposób swoją energię. Okazuje się więc, że lot w formacji V pozwala tym stworzeniom oszczędzać energię na długie loty a ich tętno jest wtedy obniżone.

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika greani11

przeciez to wiadomo bylo

przeciez to wiadomo bylo zawsze  hehe proste prawa edynamiki hehe  skoro tak ciezko naukowcy pracuja  to chyba jestem szybszy od nich i ta cala kasa za odkrycia nalezy sie mnie . normalne ze kazde cialo poruszajace sie tworzy za soba zawirowania ha ha .chyba w polsce dzieciaki to wiedza juz od momentu jak pierwszy raz zaczynaja puszczac baki bez pieluchy hehe.

Zanim cokolwiek napiszesz  na temat unii najpierw dowiedz sie czegos o niej jesli nic nie wiesz lepiej nie pisz.!

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny,to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.Carl Bard.

Skomentuj