Kategorie:
Dr. Steven Portugal i jego zespół badawczy z Royal Veterinary College in London, wykorzystując elektroniczne czujniki rejestrujące prędkość ptaków odkryli dlaczego istoty te często podczas wędrówki lecą w charakterystycznej formacji V, określanej w ornitologii jako klucz. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature.
Naukowcy przeanalizowali grupę 14 ibisów grzywiastych w czasie 43-minutowego lotu migrującego z Austrii do Włoch, w trakcie którego stworzenia te leciały w formacji V. Korzystając ze specjalnego urządzenia śledzono ich lokalizację, prędkość lotu, kierunek oraz częstotliwość uderzania skrzydłami. Uczeni uzyskali w ten sposób dane, które pozwoliły im dojść do wniosku jakie korzyści daje ptakom lot w takiej pozycji.
Zwrócono uwagę, że w momencie gdy jeden z ptaków opuszcza skrzydła, tworzy się pod nim wir powietrza, który najpierw opada a zaraz potem unosi się. Ptak lecący za nim dostosowuje ruch skrzydeł tak aby je podnieść w odpowiednim momencie. Unoszący się wir powietrza ułatwia mu lot a ptak oszczędza w ten sposób swoją energię. Okazuje się więc, że lot w formacji V pozwala tym stworzeniom oszczędzać energię na długie loty a ich tętno jest wtedy obniżone.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
Zanim cokolwiek napiszesz na temat unii najpierw dowiedz sie czegos o niej jesli nic nie wiesz lepiej nie pisz.!
Skomentuj