Naukowcy odkryli, czy komary mogą zarazić człowieka nowym koronawirusem

Kategorie: 

Komar z gatunku Aedes-Albopictus - źródło: wikipedia.org

Komary słyną z tego że są w stanie roznosić choroby wirusowe. Najlepszym tego przykładem jest wirus dengy czy wirus zika. Dlatego zasadne wydaje się pytanie o to czy osławiony SARS-CoV-2 wywołujący chorobę Covid-19, może być przenoszony przez komary. Odpowiedzieli na nie eksperci z Kansas w USA.

 

Naukowcy z University of Kansas stwierdzili, że komary na szczęście nie tolerują patogenu koronawirusa SARS-CoV-2 i nie można się zarazić po ugryzieniach. Nawet w ekstremalnych warunkach SARS-CoV-2 nie może rozmnażać się u komarów. Ich zdaniem wirus nie jest przez nie przenoszony nawet jeśli komar ukąsił wczesniej nosiciela tego koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia doszła do tych samych wniosków wcześniej, badanie z Kansas tylko to potwierdziło.

 

Koronawirus SARS-CoV-2 to wirus układu oddechowego, jeden z wielu innych grypopodobnych wirusów. Charakteryzuje się tym, że zdecydowana większość rzekomych zakażeń przebiega bezobjawowo. Z tego powodu wszyscy zaczęli nosić szmatki na twarzy mimo, że nie ma mocnych dowodów na przenoszenie się tego wirusa w powietrzu w formie kropelek. Według przyjętej hipotezy można się zarazić będąc w pobliżu kichającego lub kaszlącego pacjenta oraz poprzez wdychanie kropelek uwalnianych w drogach oddechowych osoby zakażonej podczas mówienia.

Gdyby do transmisji wirusa włączyły się komary, byłby to zdecydowanie wielki problem. Miejmy nadzieje, że w przyszłośći ta bariera nie zostanie pokonana przez koronawirusa. Realnym zagrożeniem są niewątpliwie komary tygrysie, które zaczynają się pojawiać nawet na południu Europy. To właśnie one przenoszą niebezpieczne dla ludzi wirusy i ich ekspansja będzie postępowała wraz z ocieplaniem się klimatu.

 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Szarrrarrarar

Ah, no tak panie drako, bo

Ah, no tak panie drako, bo jak coś jest na internecie i zgadza się z moimi poglądami to musi być prawdziwe, czyż nie? Co z tego, że ta strona nie podaje żadnych źródeł i co więcej potem pisze jeszcze że nie wiadomo czy terapia będzie naprawdę skuteczna? Nie wiem czy wiesz, pewnie nie, ale jest coś takiego jak niereprezentatywna próba statystyczna. Ale jak coś się nie zgadza z moimi poglądami to musi być fałszywe, co nie? A jak się zgadza to prawdziwe, nie zależnie od kontekstu. 

Ale, pomijając to, nie wiem czy wiesz, ale na grypę i HIV też ludzie chorują w czasach wirusa królewskiego. Szok, co nie? W 2019, 1.7 miliona osób było zarażone, a w sezonie, około 8% populacji USA choruje na grypę. Potrenuj swoje umiejętności krytycznego myślenia zanim taki crap będziesz pisał.

Portret użytkownika drako_tr

Troszkę to dziwne panie

Troszkę to dziwne panie Szarrracośtam-anonim, bo ja akurat podałem źródło swoich rewelacji i zadałem pytanie:

...czemu nie leczono w ten sposób innych ludzi, skoro terapia przyniosła szybki i pozytywny efekt....?

Odpowiedz jest niezwykle prosta, bo gdyby gawiedź się zorientowała, to nawet najgłupszy baran w stadzie by wiedział, że to tylko grypa i przestałby się bać.

Już panie ściemniaczu niewielu w wuja zrobisz...ani ty, ani cała wasza fałszywa, covidowa brać..."epidemia strachu" wyciągnęła kopyta, czy tego chcesz, czy nie.

Teraz rozpocznie się ostatni etap - "wyszczepienie bydła". Już to testowano we Włoszech, skuteczność jest potwierdzona tysiącami zmarłych tam staruszków, mimo to zalecam ci przyjąć ze trzy dawki ... tak na wszelki wypadek.

PS. zanim w/w szczepionki dotrą do Polski, potrenuj wymyślanie nicków, bo coraz to głupsze ci wychodzą Smile

"Fałszywa pandemia"

 

 

Portret użytkownika Szarrrarrarar

Twoje źródło podaje gównianie

Twoje źródło podaje gównianie źródła niestety. Ale tak, dalej wierz we wszystko co zobaczysz, musi się tylko zgadzać z twoją wizją, i bądź zamknięty w swojej bańce nieomylności przez 1000 lat.

Kompletnie zignorowałeś treść mojego komentarza. Twoja bańka odbija wszystkie argumenty, czyż nie?

Portret użytkownika drako_tr

Gdybym się mylił, to

Gdybym się mylił, to bylibyśmy już cuchnącym truchłem, leżącym gdzieś na ulicy, bo nie byłoby komu zwłok zbierać, a jeżeli jakimś cudem bym przeżył, to na bank ktoś z mojej rodziny by umarł...a mi nawet nikt nie zachorował...mało tego, moi znajomi i ich rodziny, też żyją i też nie znają nikogo chorego Biggrin itd. itd.

…zatem drogi panie moja wizja, jest tylko obiektywnym wynikiem obserwacji środowiska wokół mnie, oraz strzępków prawdy, jakie udało mi się znaleźć, zanim je pokasowano.

Zachęcam kupić lekturę z mojego podpisu, jak i to nie pomoże, to zostanie szczepionka…ta z pewnością „otworzy” panu oczy.

PS. Nikogo nie zmuszam, by mi uwierzył, wszystko idzie sprawdzić, tylko najpierw należy zmyć z oczek medialną papkę.

Portret użytkownika b@ron

komary już od dawna są

komary już od dawna są modyfikowane i ciężko powiedzieć co mogą przenosić... nigdy nie byłem na nic uczulony i tak jakoś od tamtego roku dwukrotnie ukąszony w rękę w okolicy stawu kciuka ukąszenie spowodowało całkowitą blokadę stawu z silnym stanem zapalnym

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika hankac

Ja też mam coś dziwnego po

Ja też mam coś dziwnego po pogryzieniu przez komary- zdrętwienie nogi i ręki których wcześniej nie było, jutro idę do neurologa bo mi to nie mija, na sto procent po pogryzieniu przez komary- mam na nodze z 50 śladów po pół godzinie na dworze !!

Strony

Skomentuj