Naukowcy odkryli 200 nowych miejsc emisji metanu w Arktyce

Kategorie: 

www.sxc.hu

Badacze z Rosyjskiej Akademii Nauk penetrowali północną część Morza Lapteva i odkryto nowe miejsca, z których dochodzi do emisji metanu. W sumie zlokalizowano dwa pola emitujące ten gaz cieplarniany. Ich średnice dochodzą do ponad kilometra. Według szefa ekspedycji, Igora Semiletova, odkrycie pomoże lepiej zrozumieć mechanizm globalnego ocieplenia na Ziemi i zmian klimatycznych szczególnie widocznych w Arktyce.

Naukowcy rosyjscy współpracując z uczonymi amerykańskimi prowadzili wspólne badania na pokładzie specjalnie wyposażonego statku zdolnego do rejestracji parametrów gazowych z odpowiednią dokładnością. W sumie to już siódma wspólna wyprawa do Arktyki w celu zbadania wielkości emisji metanu. Poprzednie wykazały obecność dużych pól emitujących ten gaz na Morzu Beringa.

 

Według przypuszczeń naukowców metan pochodzi z topniejącej wiecznej zmarzliny. Bez wątpienia jest to potężnym czynnikiem przyspieszającym ocieplenie.  Naukowcy twierdzą, że ilość emisji jest trudna do oszacowania, ale skutkiem tego możliwe są katastrofalne zmiany klimatu i na ten proces ludzkość nie ma żadnego wpływu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Ni w 5 ni w 10...Przedmówca

Ni w 5 ni w 10...Przedmówca dał do zrozumienia, że owszem ludzkość oddycha, ale wulkany oddychają tysiąckrotnie więcej i nikt od nich nie żąda pienędzy ani ich nie likwiduje... Tak,że jak zwylkle z wyobraźnią skali zjawiska masz kłopoty mimo wykształcenia... człowiek z wiedzą pozbawiony wyobraźni jest groźniejszy niż koczkodan za kierownicą autobusu"... AMR

Portret użytkownika szaman

Okres, w którym żyjemy wcale

Okres, w którym żyjemy wcale nie przypada na okres ocieplenia w historii Ziemi. Bardzo niedawno w skali tej historii skończyły się ostatnie zlodowacenia. Jeszcze niedawno ludzie przechodzili z Azji do Ameryki po zamarzniętej Cieśninie Beringa. Wystarczy splot kilku cykli, jak aktywność słoneczna, precesja, cykliczna zmiana orbity Ziemi ( cykl ok. 60 tys lat) i tendencja bardzo szybko może się odwrócić.  Bardziej zagraża nam kolejne zlodowacenie, niż wielkie ocieplenie z prostego powodu, minął dość krótki okres po ostatnich zlodowaceniach.

Portret użytkownika szaman

Z historii Ziemi: 65 do 60

Z historii Ziemi:65 do 60 mln lat temu - paleocen.Ponad 10 stopni C cieplej niż dziś , powstanie Eurazji.Flora przypomina obecną, szybki rozwój ssaków, pierwsze ssaki drapieżne i prymitywne naczelne.34 do 23 mln lat temu - oligocen.Średnia temperatura oceanu wyższa o ok. 7 stopni C niż obecnie.Rozwój roślin jednoliściennych , pierwsze małpy, świnie, koty, tapiry, walenie fiszbinowe.2,6 mln do 1160 lat temu - plejstocen.Lodowce kształtują rzeźbę znacznych obszarów Ziemi, poziom mórz wykazuje duże wahania.Wielokrotnie przesuwają się strefy roślinności, zwłaszcza tundra względem tajgi, giną liczne gatunki roślin i zwierząt lądowych.Wnioski wyciągnijcie sami. Pozdrawiam

Portret użytkownika SurvivorMan

HAHAHAHHAHA!!! Ale się

HAHAHAHHAHA!!! Ale się uśmiałem... I bynajmniej nie z powodu treści tego artykułu... Widzę że mamy tu amatorów pomarańczy sprowadzanych z Arktyki, oraz dobrodziejstw lasu który wyrośnie na pustyni... Wszystko fajnie, ale chyba do was nie dociera, że zanim skorzystacie z akrtycznych pomarańczy, zdechniecie z powodu całkowitego załamania łańcucha pokarmowego!!! Może Wasze pra pra pra pra pra wnuki (a właściwie nie Wasze, tych którzy jakimś cudem przeżyją) będą się z tego cieszyć i korzystać, ale nie Wy!!! Ziemski ekosystem to nie komputerowa gra strategiczna, w której wszystko powstaje w kilka sekund, a w razie błędu gracza, można wszystko "zloadować"!!! Będziecie widzieli arktyczne pomarańcze jak świnia niebo!!!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika ja

Sami optymiści tutaj, jednak

Sami optymiści tutaj, jednak obserwując co się dzieje np. na Uranie gdzie pojawiły się ośrodki burzowe których wcześniej tam nie było powinno dać sporo do myslenia, a co dzieje się na ziemi to chyba widać ile z tego jest spowodowane Geoinżynierią a ile czynnikami kosmicznymi, trudno powiedzieć... osobiście wolałbym miec za oknem pomarańcze, ale również nie chciałbym aby przez moją okolice przechodziły regularnie jakieś tornada. Możemy niestety liczyć na zwiększoną intensywnośc występowania i siły burz...

Portret użytkownika Lucifer

Mam nadzieję że tempo

Mam nadzieję że tempo topnienia lodowców będzie rosnąć i w przeciągu kilkudziesięciu lat pokrywy lodowe z biegunów znikną.  Ciężko zrozumieć "naukowców" dlaczego straszą ludność katastrofalnymi zmianami klimatu. Pewnie jeszcze za mało kaski z CO2 od naiwnych.

Strony

Skomentuj